EĞİTİM SOKAK

Veli istiyor diye karma eğitime son verildi sınıfı ikiye bölündü

Antalya Sokakları- Antalya’nın Döşemealtı ilçesindeki Karataş İlkokulu’nda karma oturma düzenini istemeyen veli yüzünden sınıf ikiye bölündü.

Antalya’nın Döşemaltı ilçesindeki Karataş İlkokulu’nda karma oturma düzenini istemeyen bir veli 7 yaşındaki kızını okula göndermemeye başladı. Döşemealtı İlçesi’ndeki Karataş İlkokulu’nda bir öğrenci velisinin kızlı- erkekli oturma düzenine karşı çıkması nedeniyle geçen yıl başlayan ve yaklaşık 1.5 yıldır devam eden kriz aşılamadı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar uzanan sorun nedeniyle sınıf ikiye bölündü ve ücretli öğretmen atandı. bu seferde kez de diğer veliler eski öğretmeni istediklerini belirterek tepki gösterdi.
Döşemealtı İlçesi’ndeki Karataş İlkokulu’nda bir öğrenci velisinin kızlı- erkekli oturma düzenine karşı çıkması nedeniyle geçen yıl başlayan ve yaklaşık 1.5 yıldır devam eden kriz aşılamadı.Geçen yıl ilkokul birinci sınıf öğrencileri, öğretmen G.K. tarafından karışık oturtuldu. Okula Aşağı Oba’dan taşımalı gelen kız öğrenci 7 yaşındaki M.K.’nın velileri B.K. ve M.K. çifti, çocuklarının bir erkek öğrenciyle aynı sırada oturmasına karşı çıktı.

VELİ İKNA EDİLEMEDİ

Sınıf öğretmeninin öğrencilerin oturma düzenini değiştirmemesi nedeniyle aile çocuklarını okula göndermedi. M.K.’nin geçen yıl aylarca okula gönderilmemesiyle ilgili okul yönetimi de tutanak tuttu. Bu süre zarfında okul yönetimi, öğretmenler ve ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkilileri aileyi iknaya çalıştı ama başarılı olamadı. Bunun üzerine öğretmen G.K.’nin ilçenin Yeniköy’deki daha merkezi bir okulda görev yapması istendi ancak öğretmen bu teklifi reddetti.

SINIF BÖLÜNDÜ, VELİLER İTİRAZ ETTİ

Yeni eğitim öğretim yılında da ailenin kız çocuklarını okula göndermemesi üzerine ilçe milli eğitim müdürlüğü ve okul yönetimi karar alarak, ikinci sınıfı 2 ayrı sınıfa ayırdı. Kura çekimi yapılarak sınıflar oluşturuldu ve M.K.’nin de bulunduğu sınıfa ücretli öğretmen ataması yapıldı. Bu kez de öğretmen G.K.’nin sınıfından alınan öğrencilerin velileri uygulamaya karşı çıktı ve hem okul yönetimi hem de Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne itirazda bulundu. Bu öğrencilerin öğretmen G.K.’nin sınıfına gönderilmemesi üzerine, bu kez de M.K. dışındaki diğer öğrencilerin velileri çocuklarını okula göndermemeye başladı.ilkokulda-kizli-erkekli-oturma-krizi_3227_dhaphoto2

ÖĞRENCİLER ESKİ ÖĞRETMENİNİ İSTİYOR

Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gittiklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirten öğrenci velilerinden Hasan Tutan, Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verecekleri ve şikayette bulunacaklarını kaydetti. 14 kişilik sınıfta M.K. dışındaki öğrencilerin eski öğretmenlerini istediğini vurgulayan Hasan Tutan, “Çocuklarımız okula gitmek istemiyor. Eğer düzeltilmezse biz de göndermeyeceğiz” dedi. Bir başka öğrenci velisi Sevgi Tutan ise tepkisini şöyle dile getirdi:
“Sınıfı ikiye böldüler ve bir ücretli öğretmen atandı. Bizim çocuklarımız da bu ücretli öğretmenin sınıfına düştü. Çocuklarımız eski öğretmenini istiyor. Ayrıca sınıfların bölünmesinden sonra okula göndermeyen veliyi okul müdürü çağırmış. Çocuğu o gün okula geldi ve diğer sınıfta da bu kez benim oğlumla aynı sıraya oturmuşlar ve yine aldı götürdü. 21 Ekim’den beri okula göndermiyor. Sınıfın ikiye bölünmesini istemiyoruz. Çocuklarımız eski öğretmenini istiyor.”

SINIFI BÖLMEK İÇİN FAZLA ÖĞRENCİ İDDİASI
Bir diğer öğrenci velisi Sevim Bacak da sınıfı ikiye bölmek için en az 32 öğrenci olması gerektiğini, formaliteden 32 kişi gösterildiğini, ama gerçek öğrenci sayısının 27 olduğunu söyledi. İsimleri gözüken diğer öğrencilerin hiç okula gelmediğini belirten Sevim Bacak şöyle konuştu:
“Bize sınıfın ayrılma nedeninin bu konu olduğu söylenmemişti. O yüzden kura çekimine katılmıştık. Sonradan öğrendik ki çocuğunu okula göndermeyen veli nedeniyle sınıf ikiye bölünmüş. Biz de bu yüzden bir gün çocuklarımızı okula göndermedik. Okul yönetimi düzeltileceğini ve çocukları okula göndermemizi istedi. Ama sorun çözülmedi. Eğer çözülmezse çocuklarımızı bir hafta okula göndermeyeceğiz.” .
Basına bilgi verme yetkisi olmadığını belirten Döşemealtı İlçe Milli Eğitim Müdürü Gültekin Acar ise kendi yasal çerçevesinde işlemin devam ettiğini ve bir sıkıntı olmadığını söyledi.

‘KARMA EĞİTİME SON VERME ZİHNİYETİ’

Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, Karataş İlkokulu’nda uzun süredir devam eden ve velileri ikiye bölen olayın sorumlusu olarak, karma eğitim anlayışına son vermek isteyen zihniyeti gösterdi. Balık şunları söyledi:
“Çocukların oturma ve sınıf düzeninin sağlanması sorumluluğu öğretmenlerindir. Velilerin isteğine göre sınıf düzeni sağlanması, sınıfların bölünmesi gibi uygulamalar doğru değildir. Eğitim sisteminin gereğine göre sınıf düzeni öğretmen tarafından yapılır. Bu tür ayrımcılıklar, gelecekte karma eğitime son verip sınıfların kız- erkek olarak tamamıyla ayrımına yol açacak tehlikeli yaklaşımlardır.”

Kaynak: DHA

Benzer Yazılar