Foto Galeri

Fotoğraflarla 8 Mart Kutlaması

Antalya Sokakları – Dünya Kadınlar Günü kutlamaları, barikatların gölgesinde yapıldı. Antalya Kadın Platformu çağrısıyla gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş yapılamadı. Pek çok kadın örgütü barikatlara tepki göstererek Güllük Caddesine indi. Engellemelere rağmen sokaklar kutlama alanına çevrildi.

AYDIN KANZA KAPATILDI TOPLANMA NOKTASI BEŞŞEHİTLER’E ALINDI
Miting için Aydın Kanza’ya çağrı yapan Antalya Kadın Platformu, polisin parkı barikatla çevirmesi üzerine toplanma noktasını Beşşehitler Parkı olarak değiştirdi. Güllük Caddesi üzerinde yapılması planlanan yürüyüş gerçekleştirilemezken, 8 Mart programı Beşşehitler Parkı içerisinde yapıldı,  basın açıklaması burada okundu.

“MÜCADELEYİ BÜYÜTEN TÜM KADINLARA SELAM OLSUN”
Kürtçe ve türkçe okunan basın açıklamasında, yürütülen savaş politikalarına karşı barış talebi dillendirildi, kadın cinayetlerine dikkat çekildi, Diyanet’in fetvalarına tepki gösterildi. Platform adına basın açıklamasını okuyan Münire İnal şunları kaydetti; “Kadın örgütleri olarak,  kadın mücadelelerini anmak, isyanlarını haykırmak ve mücadelelerini devam ettirmek için buradayız. Özgür bir yaşam için direnen Kürt kadınlarına, bir yıldır direnişte olan Sera-Pol işçisi kadınlara, yaşam haklarını savunan Nevin’den Çilem’e, mücadeleyi büyüten tüm kadınlara selam olsun”.

“BARİKATLAR PROTESTO EDİLDİ, CADDEYE İNİLDİ”
Açıklamanın ardından platform eylemi sonlandırırken, polis barikatlarını protesto eden Feministler, Halkevci Kadınlar,  İlerici Kadınlar Meclisi, HDP Kadın Koordinasyonu, KJA Antalya, Liseli Genç Umutçu Kadınlar,  Özgür Genç Kadın, Üniversiteli Kadın Kolektifi,  Yeryüzü Kadınları ve EMEP’li Kadınlar  ise caddeye inerek yolda oturma eylemi gerçekleştirdi. Yola inen kadınlara müdahale etmek isteyen polislere;”Bu kadar mı korkaksınız, bu kadar mı tahammülsüzsünüz” sözleriyle tepki gösterildi. “Kadınlara değil, tacizciye barikat”, “Yasaklar sizin 8 Mart bizim” sloganları atan kadınlar, caddede halaylar çektiler.

KADINLAR BARİKATLARA RAĞMEN YÜRÜDÜ
Buradaki eylemin ardından, protesto eden kitlenin Halkevci Kadınlar, Üniversiteli Kadın Kolektifi, Liseli Genç Umutçu Kadınlar ve Yeryüzü Kadınları iki koldan Kapalıyol’a kadar yürüdüler.  Polisin engellemeye çalışmasına rağmen Halkbankası önüne gelen kadınlar burada halay çekti.

8 MART KUTLAMASI FOTOĞRAFLARI

Fotoğraflar: Demet Acar, Dilara Açikyildiz, Yasemin Aydemir

Benzer Yazılar