GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Akdeniz Üniversitesi katliamlara karşı sessiz kalmadı

Antalya Sokakları-Akdeniz Üniversitesi öğrencileri tarafından Kürt illerinde yaşanan katliamlar ve sokağa çıkma yasakları kampüs içerisinde bulunan gözleme evinde protesto edildi. Yapılan anmada şiirler okunup, türküler söylenildi.
Kürt illerinde yaşanan katliamlara, sokağa çıkma yasaklarına ve göç politikalarına karşı Akdeniz Üniversitesi öğrencileri kampüste bulunan gözleme evinde anma ve panel düzenledi. Katliamlarda yitirilenler için yapılan anma saygı duruşuyla başladı.
IMG_7943

Ardından yapılan ortak basın açıklamasında; “ Son günlerde kampüsten polisin çıkmaması, demokratik taleplere ve yürüyüşlere kurulan barikatlar, topluluklara ve etkinliklere koyulan yasaklamalar doruk noktasına ulaşmıştır. Bugün üniversite içerisinde gerici ve iktidar yanlısı etkinlikler rahatlıkla yapılıp, bu topluluklara her türlü imkân ve salon sağlanırken; muhalif topluluklar ve etkinlikler yasaklamalarla karşılaşmaktadır. Bütün bunlar yaşanırken, yangın yerine dönen, devletin her türlü kolluk güçleriyle bölge halkını katledildiği Silvan, Sur, Cizre, Silopi gibi Kürdistan halkının yaşadığı şehirlerdeki katliamlara karşı ses çıkarmak ve insanlığın sesi olmak için yapılacak olan etkinliğin duyurusu faşistler tarafından provoke edildi” denildi.

IMG_7964

ÖĞRENCİLER PROVOKASYONLARA RAĞMEN SESSİZ KALMADI
‘Üniversiteler AKP’nin, gerici-faşist çetelerin değil bizimdir’ diyen öğrenciler, “Gerici, faşist çetelerin sosyal medya hesapları üzerinden etkinliğin yapılacağı Edebiyat Fakültesi’nde ‘’bomba’’ patlayacağı yönünde asılsız kışkırtma ve hedef gösterme taktiği, faşist-polis işbirliği ile bugün somut bir şekilde hayata geçirilmiştir. Edebiyat Fakültesi’nde bölüm temsilcilerini sivil polislerle birlikte toplayan dekanlık, yarın için okula gelinmemesi yönünde öğrencilere çağrı yapmıştır. Etkinliği yapacak olan öğrencileri ise hedef göstermiştir. Şimdi bizler etkinliğin yapılmaması için Edebiyat Fakültesi’nde derslerin yapılmamasına kadar varan, faşist-polis işbirliğinde yapılan bir provokasyondur” dedi.

Polis ablukası altında gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından öğrenciler katliamda yitirilenler için şiirler okudu. Etkinlik sürecinde yapılan panelde Silvan, Sur, Cizre, Silopi’de yaşanılanlara tanık olan öğrenciler yaşadıklarını anlattı. Etkinlik erbane eşliğinde söylenen türkü ve ağıtlarla sona erdi.

ekip

Benzer Yazılar