GENÇLİK POLİTİKA SOKAK ÜNİVERSİTE

Can Soyer ‘AKP’nin Yeni Düzeni ve Sol’ konulu panelde konuştu

Antalya Sokakları – İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Can Soyer ile Antalya Tabip Odası’nda ‘AKP’nin Yeni Düzeni ve Sol’ paneli gerçekleştirildi. Panelde, AKP’nin 1 Kasım seçimi sonrası tutumu ve solun AKP’ye karşı sürdürdüğü 13 yıllık mücadele pratiği konuşuldu.

Tabip odasında gerçekleştirilen ‘AKP’nin Yeni Düzeni ve Sol’ paneline konuşmacı olarak İleri Haber Genel Yayın Yönetmeni Can Soyer katıldı. Panelde tek adamla isimleşmiş iktidarı, aşındıran her türlü engellemelerin kolluk kuvvetlerince engellendiğine değinildi.

TECAVÜZ SUÇLULARINA CEZA VERİLMEMEK ÜZERE KURULMUŞ BİR HUKUK REJİMİ
AKP kitle tabanıyla Türkiye burjivası ittifakı sağlanırken bunun da mevcut iktidarı ayakta tuttuğuna vurgu yapılırken, bu yapının sadece ihaleler için geçerli olmadığını söyleyen Soyer, ‘Yıllardır kadına şiddet, tecavüz gibi konulardan yakınıyoruz ve bununla mücadele ediyoruz. AKP tabanının sürekli kollanması, yüceltilmesi sonucu tecavüz suçlularına ceza verilmemek üzere kurulmuş bir hukuk rejimi oluştu’ dedi.

AKP’nin rejimini oluştururken, kitle tabanında ‘yerli ve milli olmayan’ toplumsal kesimin aleyhine olacak şekilde yapılandığı dile getirildi. İktidarın toplumun bir kesimini egemen kılmasına vurgu yapan Soyer, ’AKP rejimi, bizlerin siyasal ve anayasal haklarımıza tecavüz ederek ve haklarımızın kırpılması sonucu kendini inşa etti’ dedi.

sdfghjoıjh
AKP REJİMİNE DAYANAK KİTLE TABANI
Can Soyer, AKP rejimine biat eden kitle tabanının kontrol edilebileceğine dair HDP binalarına yapılan saldırılarını örnek verirken , ‘İktidar kendini toplumun bir kesiminin arkasına saklıyor. İktidarla sizin aranızda başka bir katman yer alıyor. Dolayısıyla yürüttüğünüz mücadele toplumun bir kesimini hedef alıyormuş gibi ideolojik deformasyon yaratıyor’ dedi.

Mevcut iktidarın devamı için toplumun sistematik olarak parçalanmasına olanak sağlayan AKP
politikalarına dikkat çeken Soyer, ‘Bugün bu ülkenin bir kenti hızla Rakka’ya dönüşebilir. AKP, iktidarını sürdürebilmek için toplumu iki farklı kutba bölmeye teşvik ediyor. Şuan kadınların Antep’te seks kölesi olarak satıldığı bir pazar var. Dolayısıyla bu iki kutba ayrılma sonucu, hızla Rakka’laşan fiili olarak şeriat yönetiminin söz konusu olduğu bir duruma girilebilir’ dedi.

TÜRKİYE’NİN ORTAK GELECEĞİ ÜZERİNDE DURULMALI
AKP iktidarına karşı sürdürülen 12 yıllık mücadelede, iktidar hegemonyasında çatlaklar oluşturan eylemlerden bugün de pratik olarak yararlanılabileceği aktarıldı.
AKP’ye karşı oluşturulacak kutbun Türkiye’nin ortak geleceği, Türkiye’nin birlikte yaşama iradesi üzerine kurulmasına vurgu yapıldı. Oluşturulacak bu kutbun kendi talepleri kendi ideolojik söylemleri söz konusu olduğunda uzlaşma aramayan, son derce radikal, tavizsiz çizgi izlemesi gerektiği aktarıldı.

Dinleyicilerin sorularından ardından panel sona erdi.

Benzer Yazılar