SOKAK

CHP Konyaaltı Gençlik Kolları: KYK Borcumu Sil

Antalya Sokakları- CHP Konyaaltı Gençlik Kolları çağrısıyla KYK borçlarının silinmesi için Akdeniz Üniversitesi güney kapısı önünde toplanan gençler Boğaziçi Ünivesitesi’nde direnen öğrenci arkadaşlarını selamladılar.

Kitle adına basın açıklamasını okuyan Cumhuriyet Halk Partisi Konyaaltı İlçe Gençlik Kolları Başkanı Deniz Demiral, ”Resmi rakamlara göre 5,5 milyon genç devlete borçlu, 20 binden’ fazla öğrenci icraya verildi. Ve bunun tek bir sebebi var.Bir öğrencinin en temel hakkı olan beslenme, barınma ve ulaşım giderlerini bile karşılayamayan devlet öğrenim kredisi.Cengiz holdingin 420 milyon vergi borcunu silen, Turkcell’in 450 milyon tl lik borcunun yüzde 95 inden vazgeçen iktidar, bugün gençlerin belkide asgari ücret olacak olan maaşlarına göz dikiyor. 30 bin liraları bulan kyk borçları kimileri için saniyelik harcama olsada biz gençlerin taşıyamacağı bir yüktür. Bugün yapılandırma taksitlerinin 700 tl gibi tutarlara ulaşması, asgari ücretin 2800 lira olduğu ülkemizde gençlere aç kalın demektir.” dedi.

KYK BORÇLARI MEZUN BİR NESLİ ÇIKMAZA SOKMAKTADIR

Birçok öğrencinin güvencesiz şartlarda çalıştığını ve Covid-19 salgını sebebiyle işsiz kaldığını dile getiren Deniz Demiral, ”Bugün binlerce İİBF, eğitim fakültesi, FTR mezunu genç KYK borcunu istemedikleri için değil iş imkanı bulamadıkları için ödeyememektedir.Mecliste KYK borçları silinsin önerisine hayır diyen AKP ve MHP Milletvekileri gençliğe karşı neyin mücadelesini vermektedir.Biz gençler üniversitelerden borçlu mezun olmak istemiyoruz.
Biz gençler iş alım mülakatlarında parti üyeliğinin “ pozitif ayrım “ noktası olmasını istemiyoruz.Bizler girişlerinde milyonluk beton kapıları olan kampüsler değil içinde BÜLENT ŞIK hocaların olduğu, hayatını koruyamadığınız masasında vurulan Ceren damarların ders anlattığı üniversiteler istiyoruz.” söyledi.

GENÇLİĞİN GELECEĞİNİ GENÇLİĞİN DAYANIŞMASI KURTARACAK

Siyasi kimlik üzerinen rektör atamasının yapılmasının bilimle yolları ayrılan hükümetler tarafından yapılacağını vurgulayan Deniz Demiral, ”O nedendendir ki meşru haklarını kullanan boğaziçi üniversitesi öğrencilerine en sert çekilde saldırma emrini verenler, aynı sertlikte ev operasyonları ile günü karşıladılar.Ayasofya açılışında radikal islamcı grupların yürüyüşünü görmezden gelen emniyet üniversite öğrencilerinin evlerinin duvarlarını yıkıyor.Boğaziçi üniversitesinden kayyum rektör atamasına direnen öğrenci dostlarımızı selamlıyor ve yalnız olmadıklarını belirtmek istiyoruz.” diyerek basın açıklamasını bitirdi.

 

 

 

Benzer Yazılar