GENÇLİK SOKAK ÜNİVERSİTE

Akdeniz Üniversitesi’nde barış fidanları dikildi

Antalya Sokakları- Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, Korkmaz Tedik şahsında Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler anısına Akdeniz Üniversitesi, Olbia Çarşısı’nda fidan dikti.

Olbia çarşısında gerçekleşen etkinlik, Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler için fidan dikimiyle başladı. Dikilen her bir ağacın yanına Korkmaz Tedik ve barış simgeleri yerleştirildi.

Anmada Emek Gençliği adına söz alan Can Çelik, “Korkmaz ve barış gönüllüleri Ankara’ya, barışın bu topraklarda ne kadar önemli olduğunu ve barışın mutlak sağlanmasını yüksek sesle haykırmak için gitmişlerdi. Fakat katiller ve barışın düşmanları ellerindeki bombaları patlatarak 102 insanımızın hayatına kıymışlardır. Korkmaz Tedik bu üniversitenin bir öğrencisi idi, bu alanlarda öğrenci gençliğin parasız, demokratik ve bilimsel eğitim mücadelesini sonuna kadar savunan bir arkadaşımızdı. Bu diktiğimiz zeytin fidanlarını barışın bu topraklarda yeşermesi ve hayat bulması için Korkmaz Tedik şahsında yitirdiğimiz tüm barış şehitleri adına buraya onun okuyup mezun olduğu üniversitenin bahçesine dikiyoruz” dedi.

Fidan dikimi ve anmada daha sonra, Korkmaz Tedik’in babası Erdoğan Tedik’in yolladığı mesaj okundu.Mesajında baba Tedik “Bu vahşi katliamda oğlumuzu, canımızı, yoldaşımızı, Korkmaz’ımızı ve yüzün üzerinde insanımızı kaybettik. Fakat şunu bilsinler ki barış şehitlerinin bıraktığı barış ve kardeşlik bayrağını daha yükseklere çekeceğiz ve barış mücadelesini bizler sürdüreceğiz. Korkmaz çok yaşamadı fakat geride onurlu bir mücadele bıraktı” dedi

Eylemde sık sık “Korkmaz Tedik ölümsüzdür”, “Parasız bilimsel anadilde eğitim” sloganları atıldı.

Kaynak: evrensel

Benzer Yazılar