SOKAK

Alevi kadınlardan Diyanet’in açıklamalarına ve AKP politikalarına tepki

Antalya – Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Kadın Komisyonu, yaptığı toplantı da Diyanet İşleri Başkalığı’nın söylemleri ile AKP’nin mezhepçi ve savaş politikalarını eleştiren açıklamalarda bulundu.

Kadın komisyonu, Alevilerin yıllardır sürdürdükleri hak mücadelesinin hiçe sayıldığını ve Alevi düşmanı AKP tarafından Cemevlerinin statüsünün hala kültürevi düzeyinde algılandığı ve “İslam tek ibadethane camidir” anlayışının zorla Alevilere dayatılmaya çalışıldığını ifade ettiler.
Basında son günlerde gündeme gelen babanın kız çocuğuna şehvet duymasını Diyanet fetvalarında hoş görülmesine tepki gösteren kadınlar, “Gericiliğin kadın düşmanlığını ve sapkınlığı getirdi son nokta olan bu fetvalar, AKP’nin gerçek yüzünü bir kez daha açığa çıkarmıştır. Kadınlar olarak gericiliğe karşı mücadeleyi yükseltmeye kararlıyız” denildi.

“BİZ KADINLAR BARIŞ İSTİYORUZ”
7 Haziran seçim sonuçlarını hazmedemeyen AKP’nin ülkemizi katliam ve savaş politikaları ile yönetmeye çalıştığının artık ayan beyan ortada olduğunu söyleyen kadınlar, Kürt kentlerindeki savaşında esas sorumlusunun AKP olduğunu söylediler. “Biz kadınlar barış istiyoruz, ne Türk anaları ne Kürt anaları ağlasın” diyerek açıklamayı sonlandırdılar.

Benzer Yazılar