SOKAK

Alternatif Medya Derneği: Özgür ve alternatif medya susturulamaz!

Alternatif Medya Derneği, AKP’nin savaş politikalarını tırmandırması ile beraber Sendika.Org’un da arasında olduğu çok sayıda siteye erişimin engellenmesine ve muhalif medyaya yönelik diğer baskılara ilişkin bir açıklama yayımladı. Halkın haber alma ve iletişim hakkını savunduğunu belirten Dernek sahip olduğu her türlü teknik ve hukuki olanakla susturulmaya çalışılan gazetecilerin, gazetelerin ve haber sitelerinin yanında olacağını belirtti

Alternatif Medya Derneği’nin açıklaması şöyle;

Özgür ve alternatif medya susturulamaz

AKP, tüm Türkiye’de savaş hali yaratmış, IŞİD ile mücadele bahanesi ile devletin tüm olanaklarını kullanarak tüm toplumsal muhalefeti sindirmeye dönük operasyonlara başladı. Bu savaş ve saldırı politikaları ile toplumsal muhalefetin en önemli bileşeni olan muhalif ve alternatif medyayı ve medya çalışanlarını da hedefe yerleştirdi.

Gazeteciler işten çıkartılmaya, gazeteler hedef gösterilmeye başlandı. Sosyal medyaya erişim engeli getirildi, 25 temmuz gece yarısından itibaren Sendika.Org, Etha, DİHA, ANF, ANHA, BestaNuçe, Özgür Gündem, Yüksekovahaber, Rojnews, Jinha ve Azadiya Welat gibi sitelerin aralarında olduğu 100’e yakın web haber sitesine Türkiye’den erişim engellendi. Erişim için ikinci hesaplarını açan Sendika.Org ve DİHA için de yeni erişim engeli kararları alındı.

İfade özgürlüğünün, basın özgürlüğünün, halkın haber alma ve iletişim hakkının hiçe sayılması anlamına gelen bu saldırılar karşısında Alternatif Medya Derneği olarak savaşa ve sansürün her türlüsüne karşı ifade ve basın özgürlüğünü, halkın haber alma ve iletişim hakkını savunduğumuzu, sahip olduğumuz her türlü teknik ve hukuki olanakla susturulmaya çalışılan gazetecilerin, gazetelerin ve haber sitelerinin yanında olacağımızı açıklıyoruz.

Özgür ve alternatif medya susturulamaz!

Benzer Yazılar