DOĞA SOKAK YAŞAM

Antalya HES’lere kurban ediliyor

Antalya- CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök,Antalya’daki HES projeleri için meclise araştırma önergeleri verdi.

CHP Antalya Milletvekili Devrim Kök, Alakır Nehri üzerinde yapılacak olan 8 adet HES projesi ve akabinde, Köprülü Kanyon Milli parkının ana unsurunu oluşturan Köprüçayı Nehrin’de devam eden HES projesi nedeniyle Antalya’nın HES’lere kurban edildiğini ifade etti.

Alakır Nehri, doğa yerine borulara hapsedilecek
Alakır Nehri’nin 70 kilometre uzunluğuyla, bu güne kadar 9 antik Likya şehirlerine ve ovasına bereket taşıdığını belirten Devrim Kök, “Nehrin nadir sedir ormanları ve 2363 yaşındaki anıt sedir ağacını barındırıyor. Bununla birlikte Dibek Tabiatı Koruma Alanı, eski su değirmenleri ve eski ahşap köprüler gibi birçok değeri içinde yaşatıyor. Alakır Nehri, kaynağından sahile kadar, üzerinde yapılması öngörülen ve bir kısmının da yapımına başlanan 8 adet HES ile tamamen yok edilecek. Alakır Nehri, doğa yerine borulara hapsedilecek . On binlerce yıldır doğal tüm canlı hayata, doğal yaşama verdiği hayat son bulacak. Onun suyundan faydalanan tüm canlılar ve nehirde yaşayan onlarca canlı ve etrafındaki birçok bitki türü yok olacaktır. Çünkü Alakır Nehri bölgenin tek yaşam ve can damarıdır” dedi.

Doğanın dengesinin bozulacağını ve kuraklık, sel, erozyon gibi olumsuz doğa olaylarının yaşanacağına dikkat çekti. aynı zamanda bölge halkının temel geçim kaynağı olan tarım ve turizmin yapılamaz hale geleceğini dile getirdi. On binlerce yöreye özgü ağaçların katledileceğini ve şuanda da binlercesinin katledildiğini,” Kapalı iletim hattı boruları döşenirken, on binlerce yöreye özgü ağaç katledilecek ki şu anda binlercesi katledildi ve de katledilmeye devam ediliyor. Kesilip yok edilen ağaçların yanı sıra, iletim hattı açılırken, etrafa gelişigüzel dökülen topraklarla, çevredeki ağaç ve bitkilerde yok ediliyor. Yenilenebilir ve sürdürülebilir diye kamuoyunu yanıltarak sunulan bu ilkel HES’lerin üretim kapasiteleri 10MW’ın altında gösterildiğinden, ÇED raporuna dahi kanunen gerek duyulmuyor. Alakır Nehri’nin debisi düşüktür. Üretilmesi planlanan toplam elektrik miktarı, on binlerce yılda oluşmuş bu doğa harikası vadiyi ve onun gerçek yerel sahipleri olan tüm canlı yaşantısını geri dönülmez bir şekilde tamamen yok etmeye kesinlikle değmeyecek bir miktar” dile getirdi.

Devam etmekte olan HES projesi ile ilgili yaşanan sürecin yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak sürdürüldüğünü söyleyen Kök,” Bu durum hem bölgenin coğrafi yapısı bir daha geri dönülmeyecek şekilde bozulmasına, hem de bölge halkı yaşanan hukuksuzluk karşısında çaresiz bırakılmasına yol açmaktadır. Öyle ki, proje inşaatı imar planı onaylanmadan başlanılmış, proje sonradan imar planına dahil edilmiştir. Manavgat Belediyesi bölgede HES yapımının olumsuz etkilerine dikkat çekerek olumsuz görüş vermesine rağmen, projeyi Antalya Büyükşehir Belediyesi onaylamıştır” dedi.

RAPORA UYULMUYOR

ÇED raporunda ‘Nehir dere yatağına hafriyat dökülmez’ taahhüdü bulunmasına rağmen, sonradan eklemelerle hafriyat dökümünün kılıflandırıldığını belirten Devrim Kök, “Nehir yatağı daraltılıyor. Bu durum ileride olacak sel taşkınlarının artmasına ve selin verdiği zararların daha da büyümesine yol açacaktır. Bölgeyle özdeşleşmiş birçok nar ağacı hafriyat dökümü proje kapsamında yol yapımı için kesilmiştir. Köprüçayı Nehrinde yeni HES projelerin de olması Köprülü Kanyon milli parkını da etkileyecektir” dedi.
Ayrıca Hükümetin bir an önce Antalya için geri dönülmeyecek bir doğa katliamına yol açacak HES projelerinden vazgeçmesini ve bölge halkı adına talep etti. Kök,” Bunun yerine eğer yapılacaksa, doğa dostu, çağdaş güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi projelerine yatırımlar yapılmalıdır” dedi.

Benzer Yazılar