DOĞA KENT

Artvin’den yayılan çığlığa Antalyalılar ses verdi

Antalya Sokakları- Artvin Cerattepe’de çevre felaketine karşı direnenlere destek için Birleşik Haziran Hareketi ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu çağrısıyla Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

Artvin’deki bakır madenine karşı sokağa çıkan Artvin halkına Antalya’dan da destek verildi. Birleşik Haziran Hareketi ve Derelerin Kardeşliği Akdeniz Platformu çağrısıyla bugün 12.30’da Attalos Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı.

“YIKIN GEÇİN”
Artvinlilerin bu çığlığı atmasının, şirket yetkilerinin jandarma ile birlikte halka saldırmış olmasını söyleyen Birsen Tanyeli, “ Artvinlilerin bu çığlığı atmasına sebep olan şey, yaşam alanlarına sahip çıkmak için 25 yıldır verdikleri hukuk mücadeklisini 2014 yılında Danıştay’ın onları haklı bularak son kararı vermiş olması ve bu alanda madencilik yapılamaz demesine rağmen hukuk tanımaz bir şekilde Cengiz İnşaat’ın inşaata başlamak için yüzlerce kolluk kuvveti eşliğinde Cerrattepe’ye gelerek halka saldırmasıdır. Artvin ve çevresindeki illerden gelen kolluk güçleri yaşam alanlarına sahip çıkmaya çalışan halka gaz bombalarıyla saldırmış, insanların yaralanmalarına sebep olmuştur. Bakanın bizzat yıkın geçin talimatı vermiş olması çok üzüntü ve kaygı vericidir ” şeklinde konuştu.

“SİYANÜRLE ALTIN ÇIKARMAK CİNAYETE DAVETİYE ÇIKARMAKTIR”
Altın arama faaliyetinin telafisi mümkün olmayan çevre felaketlerine yol açacağını belirten Tanyeli, “ Siyanürlü altın arama faaliyetinin yörede telafisi münkün olmayan çevre felaketi yaratacağını biliyoruz. Heyelanın büyük tehlike arz ettiği bu alanda siyanürle altın çıkarmak cinayete davetiye çıkarmaktır.Karadenizlilerin yaşam alanlarına sahip çıkma mücadelesini selamlıyor ve yanlarında olduğumuzu bilinmesini istiyoruz. Yaşadığımız alanlara dair mücadelinin başarıya ulaşması ancak birleşik bir mücadele hattını örmekle mümkündür” dedi.

da,da*

Benzer Yazılar