DOĞA

Manavgat’taki yangın bölgesinde TOKİ tarafından acil kamulaştırma kararı: “Afet mağduru köylüler 20 yıla kadar borçlandırılmak isteniyor”

Resmi Gazete’de yayımlanan Erdoğan’nın kararına göre Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Aşağıışıklar Mahallesi’nde bulunan 122 ada, 111 parsel numaralı taşınmazlar orman yangınları gerekçe gösterilerek TOKİ tarafından acele kamulaştırıldı. Türkiye’de bugüne kadar çıkan en büyük yangının Manavgat’ta meydana geldiğini belirten Avukat Umut Şener Çiftci, afetten dolayı mağduriyet yaşayan bölge halkına bedelsiz konutların yapılması gerekirken Afet Borçlandırma Senedi çıkarılarak 20 yıla kadar borçlandırılmaya çalışıldıklarını söyledi

Resmi Gazete’de dün (6 Eylül) yayımlanan Erdoğan kararına göre Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Aşağıışıklar Mahallesi’nde bulunan 122 ada, 111 parsel numaralı taşınmazlar TOKİ tarafından acele kamulaştırıldı.

Kararda orman yangını gerekçe gösterilerek ihtiyaç duyulan yapılaşmanın ivedilikle gerçekleşmesi amaçlandığı bildirildi. Karar 2942 sayılı kamulaştırma kanununun 27’nci maddesine dayandırıldı.

Sendika.Org’a konuşan Avukat Umut Şener Çiftci, afetten dolayı mağduriyet yaşayan köylülere bedelsiz konutların yapılması gerekirken “Afet Borçlandırma Senedi” çıkarılarak 20 yıla kadar borçlandırılmaya çalışıldıklarını söyledi.

Türkiye’de bugüne kadar çıkan en büyük yangının Manavgat’ta meydana geldiğini kaydeden Şener, “Türk Hava Kurumu’na ait 4,9 ton su kapasiteli uçakların olmasına rağmen yangına müdahale edilmedi. Yangın bölgesinde köyler boşaltılmasaydı köylüler, kendi imkanları ile yangını söndürebilirdi. Yangın söndürme uçakları hazır edilmediği için köylüler ciddi bir mağduriyet yaşadı” ifadelerini kullandı.

28 Temmuz 2021 tarihinde Manavgat’ta başlayan ve 10 gün boyunca süren yangında 3 kişi hayatını kaybederken, 18 köy de boşaltılmıştı.

Kaynak: Sendika.org

Benzer Yazılar