GENÇLİK SOKAK

Antalya Siyasi Şube’de hukuksuzluk: Gözaltındaki öğrenci Burdur’a kaçırıldı

Antalya – Gözaltına alınıp Antalya Siyasi Şubeye götürülen öğrencinin avukatla görüşme hakkı çiğnendi, öğrenci Burdur’a kaçırıldı

Avukat Hakan Evcin’in sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamaya göre dün gözaltına alınan öğrenci, avukatıyla görüştürülmeyerek, apar topar Burdur’a kaçırıldı. Evcin’in açıklamasının tam metni şöyle;

“01/08/2015 tarihinde, saat 21.30 da, bir müvekkilim tarafından arandım ve daha önceden tanıdığım D. B. adlı üniversite öğrencisinin gözaltına alındığını, Burdur a götürülebileceğini öğrendim. Derhal Antalya TEM amirliğine gittim. Kapıda görevli nöbetçi memurlara (2 adet polis, 2 adet bekçi) D. B. ile görüşmek istediğimi söyledim. Dahili numaradan aradılar ve yanımda telefon görüşmesini yaptılar. Görüşmede, D. nin şubede olduğu, avukatla görüştürüleceği, avukat numarası istendiği ve bu numaradan aranacağım bildirildi. Numaram, şubede bilinmesine rağmen, tekrar verdim.

Emniyet binasının önünde beklemek yasak olduğundan, karşıda parkta ve ileride bir fırında beklemeye başladım. D. nin arkadaşları ve Barış Kuşu adlı bir meslektaşım da geldi. Bir kaç kez (toplam 4) beklediğimi ve görüşmek istediğimizi belirttik. Sürekli olarak, aranacağımız söylendi. Saat 23.59 u geçtiğinde, tekrar sorduk. Bu kez, D. nin Burdur a götürüldüğü söylendi. Ceza Muhakemesi Kanununun avukatla görüşme hakkındaki düzenlemelerini anlattık. Ancak görevli kapı görevlileri yardımcı olamadı.

Yukarıdan inen kısa boylu ve kirli sakallı, önceden de tanıdığım bir memuru durdurdum. D. ile görüşmek istediğimi söyledim. Bana, D. nin de benimle görüşmek istediğini, bunu ailesi ile görüşüp ablasına da söylediklerini, ancak ben hazır olmadığım için görüşme yapılamadığına ilişkin tutanak tutarak, D. yi Burdur a gönderdiklerini, söyledi. Şüpheli haklarını ve emniyetin önünde olduğumuzu, telefon beklediğimizi ve içeri alınmadığımızı anlattık. Bizden haber alamadıklarını, anlattı.

Bu kez nöbetçi personelle görüştürdük ve dahili numara ile yapılan görüşmeleri, bu Tem Şb polisine anlatıp, beni doğruladılar. Tem polisi, bir şey söylemeden nöbetçi memurlardan uzaklaştı. Bize de artık yapacak bir şey olmadığını, zaten ifade almayacaklarını, avukata da gerek olmadığını, söyledi. Tekrar CMK yı hatırlattık. Cep telefonuyla arama yapmaya çalıştıysa da görüşme yapmadı. Böylece D., avukatla görüşme hakkından yoksun bırakılarak, gönderilmiş oldu. Yani avukat görüşme hakkı, rafa kaldırıldı ve üniversite öğrencisi kaçırıldı. (Not: Bu yasadışı uygulama ve Siyasi Şubenin diğer yasadışı uygulamaları için, 02/08/2015 günü saat 01.55 ta Bimer ve İçişleri Bakanlığına şikayette bulundum)

Benzer Yazılar