EKONOMİ SOKAK

Antalya’da halk ekmeğe de zam yapıldı

Antalya – Antalya’da beyaz ekmeğe yapılan zam, halk ekmek fiyatlarının da artmasına neden oldu. Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilip, kentin farklı noktalarındaki Halk Ekmek büfelerinde satılan ekmeğin fiyatı, 60 kuruştan 80 kuruşa yükseldi.

Antalya’da beyaz ekmeğe yapılan zam, halk ekmek fiyatlarının da artmasına neden oldu. Halk Ekmek Fabrikası’nda üretilip, kentin farklı noktalarındaki Halk Ekmek büfelerinde satılan ekmeğin fiyatı, 60 kuruştan 80 kuruşa yükseldi.
Antalya’da geçen ay normal ekmek fiyatları 80 kuruştan 1 liraya yükseltildi. Daha önce kentin bazı noktalarında 80 kuruş, bazı yerlerinde ise 1 TL’den satılan 250 gramlık ekmek, bu zamla birlikte kentin hemen hemen her yerinde 1 liradan satılmaya başlandı. Bu zamdan kısa bir süre sonra Antalya Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası da ekmek artışına gitti. Geçen hafta uygulamaya konulan zamlı tarifeye göre, 250 gram normal ekmeğin fiyatı 60 kuruştan 80 kuruşa, aynı gramaja sahip kepekli ekmeğin fiyatı ise 75 kuruştan 90 kuruşa yükseldi.

GİRDİ FİYATLARI ARTINCA…
Antalya Ajans’a ekmek zammıyla ilgili bilgi veren Antalya Halk Ekmek Fabrikası İşletme Müdürü Ayfer Bilgen, zammı, girdi fiyatlarının artışına bağladı. Un çuval fiyatlarının 2.5 yıl önce 48 TL iken bugün 70 TL olduğunu vurgulayan Bilgen, “Devlet, 2.5 yıl önce ekmeğin rayiç bedelini 1 TL olarak belirledi. Ancak Antalya’da bu uygulanmıyordu. Bu süre zarfında ekmeğin hammaddesini oluşturan birçok ürüne zam geldi. Bu zamlar karşısında zam yapmadan dayanabilmek mümkün değildi. Bu zaten devletin vermiş olduğu bir haktı. Biz de geçen hafta Pazartesi gününden itibaren zam yapmak zorunda kaldık” dedi.

 

MERDİVENALTI FIRINLARA SERT TEPKİ
Merdivenaltı işletmeleri de sert sözlerle eleştiren Ayfer Bilgen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Merdivenaltı üretim yapanlar yüzünden fiyat artışı olmuyordu. Merdivenaltı işletmeler, günde 500-600 ekmek üretip bu ekmekleri ucuza piyasaya sürüp piyasayı karıştırıyor. Aynı zamanda bu uygulamalarıyla kurumsal büyük işletmeleri de zor durumda bırakıyor. Bunların yaptığı ekmek tüccarlığıdır. Buralarda hijyen kurallarına kesinlikle uyulmuyor.”

Kaynak: Semih Ersözler / Antalya Ajans

Benzer Yazılar