KENT KÜLTÜR-SANAT SOKAK

AKP’li belediye ‘ilaçlanacak’ bahanesiyle tiyatro festivaline salon vermedi

Antaya – Levent Üzümcü, Rutkay Aziz, Genco Erkal gibi sanatçıların katılacağı 2. Antalya Tiyatro Festivali’nin salon tahsis rezervasyonları “salonun ilaçlanacağı” gerekçesiyle AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Kültür Merkezi yönetimince iptal edildi. Festivalin organizasyon komitesi, asıl nedenin konuk sanatçıların Gezi eylemlerine katılması olduğunu söyledi.

Bu yıl 2’ncisi gerçekleştirilecek olan Antalya Tiyatro Festivali’nin salon tahsis rezervasyonları, AKP’li Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Kültür Merkezi yönetimi tarafından iptal edildi. Festivali düzenleyen Panda Organizasyon, bir açıklama yaparak, “Yaşanan durumu araştırdığımızda, asıl sebebin festivale konuk olan sanatçılarımızın Gezi eylemlerinde yer almış olması olduğunu öğrendik. Durumu görüşmek için defalarca randevu talep ettiğimiz Belediye Başkanımız Menderes Türel randevu taleplerimizi reddetti” dedi.

7-15 Aralık tarihleri arasında Levent Üzümcü, Genco Erkal, Rutkay Aziz, Sumru Yavrucuk, Günay Karacaoğlu, Ayşe Varlıer gibi sanatçıların 9 oyun sahneleyeceği 2. Antalya Tiyatro Festivali, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleştirilecekti. Ancak AKM yönetimi, “salonun ilaçlanacağını” öne sürerek salon tahsis rezervasyonlarını iptal etti. AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e ulaşmak isteyen organizasyon komitesi, randevu almayı başaramadı. Böyece festival kağsamında sahnelenecek oyunlar, Lara Kervansaray Oditoryum Salonu’na alındı.

“ASIL NEDEN SANATÇILARIN GEZİ EYLEMİNE DESTEĞİ”

Panda Organizasyon’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:
“2. Antalya Tiyatro Festivali salon tahsis rezervasyonlarımızın iptali ile karşı karşıya kaldık. Gerekçe olarak ise AKM yönetiminden salonun ilaçlanması gösterildi. Ancak sebep göstermeden ilaçlama tarihleri dışında kalan tarihlerimizde tarafımıza tahsis edilmedi. Yaşanan durumu araştırdığımızda festivalin iptalini isteyen kişilerin basın röportajlarında gördüğümüz üzere asıl sebebin Festivale konuk olan sanatçılarımızın gezi eylemlerinde yer almış olması olduğunu öğrendik. Durumu görüşmek için defalarca randevu talep ettiğimiz Belediye Başkanımız Menderes Türel randevu taleplerimizi ret etti. Bu sebeple tiyatro festivalini Antalya’nın en büyük kapalı kültür, sanat ve kongre merkezi olan Lara Kervansaray Oditoryum salonunda gerçekleştirmeye karar verdik.”

Festival kapsamında Levent Üzümcü “İstibdat Kumpanyası”, Genco Erkal “Bir Delinin Hatıra Defteri”, Rutkay Aziz “Adalet Sizsiniz”, Günay Karacaoğlu “Basit Bir Ev Kazası”, Sumru Yavrucuk “Shirley”, Ayşe Varlıer “Fosforlu Cevriye Müzikali” adlı oyunları sahneleyecek.

Kaynak : Sol Haber Portalı

Benzer Yazılar