MANŞET SOKAK

Antalya’daki IŞİD davası sanığına tahliye

Antalya’daki IŞİD davasında tutuklu yargılanan Rus vatandaşı 34 yaşındaki Kamaludin Babaev, ilk duruşmada adli kontrolle tahliye edildi.

Antalya – Antalya’da IŞİD’le bağlantılı oldukları iddiasıyla geçen 11 Ocak’ta Kamaludin Babaev, Aydar Süleymanov ile Ruslan Khaybullov gözaltına alındı. Şüpheliler poliste sorgudayken ertesi gün İstanbul  Sultanahmet’teki patlama meydana geldi.

Rus haber sitelerinde bu patlamayla  Antalya’daki gözaltına alınan kişiler arasında irtibat olabileceğine ilişkin iddialar yayınlandı. 13 Ocak’ta adliyeye sevk edilen 3 şüpheliden Aydar Süleymanov tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalırken, Ruslan Khaybullov’un sınır dışı edilmesine karar verildi. Mühendis olduğunu söyleyen Kamaludin Babaev ise tutuklandı.

İDDİALARI REDDETTİ, TAHLİYESİNİ İSTEDİ
Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında tutuklu Kamaludin Babaev ile avukatı Nurali Çitil hazır bulundu. Kamaludin Babaev savunmasında, IŞİD ile bağlantısı olduğuna dair iddiaları reddetti, tahliyesini istedi.

“TELEFONUMDAKİ SİLAHLI GÖRÜNTÜLER AVCILIKLA İLGİLİ”
Dağıstan kökenli Rus vatandaşı olduğunu ve IŞİD’le hiçbir bağlantısı olmadığını aktaran Babaev, “Rusya’da direnişçilere ve direnişçilerin ailelerine yardım ettiğim için takip altına alındım. 2013 yılında  Antalya’ya geldim. 6 ay sonra ailemi getirdim. Cep telefonumda bulunan silahlı görüntüler ve kamuflajlı fotoğraflar Dağıstan’da avcılıkla ilgili görüntülerdir. Telefondaki marşlar da Çeçen savaşıyla ilgilidir. Usame bin Ladin’e ait görüntü ise nasıl kaydedildi hatırlamıyorum.  Rusya’dan kaçan her Müslüman IŞİD üyesi diye lanse ediliyor. Bununla Rusya’ya iade edilmemiz amaçlanıyor” diye konuştu.

Mahkeme, Kamaludin Babaev’in adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verip duruşmayı erteledi.

Kaynak: DHA

Benzer Yazılar