KADIN MANŞET SOKAK

Antalyalı Feministler: Patriyarkaya, cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa karşı feminist isyandayız

Antalyalı feministler taleplerini haykırmak, şarkı, slogan ve halaylarla 8 Mart’ı kutlamak için Attalos Meydanı’nı doldurdu.

Antalya Sokakları- Antalyalı feministlerin günler öncesinden Üç Kapılar’a çağrısını yapmaya başladığı Feminist Gece Yürüyüşü, Valilik tarafından yasaklandı. Kadınlar tüm engellemelere rağmen Attalos Meydanı’nda bir araya gelerek sloganlar, zılgıtlar, halaylar ve şarkılar eşliğinde 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladı.

Alanda yapılan basın açıklamasında, “Geçen 8 Mart’tan bu yana OHAL altında yaşamaya, savaşla terbiye edilmeye çalışılmaya, kadınlara yönelik gün geçtikçe artan saldırılara maruz kalmaya devam ediyoruz” denildi.
Diyanet fetvalarına değinilen açıklamada “ Diyanet hayatlarımızda her gün daha fazla yer kaplamaya devam ederken, kız çocuklarına yönelik saldırıları meşrulaştırmanın kılıflarının son hızla arandığını görüyoruz. Müftülük yasaları ile erken yaşta zorla evlendirme çocuk istismarı meşrulaştırılmaya çalışılırken hükumetin korkunç açıklamalarıyla başlıyoruz her güne” ifadelerinde bulunuldu.

“ÜLKEDEKİ HUZUR VE BARIŞ ORTAMI BİZZAT DEVLET ELİYLE BOZULMUŞ DURUMDA”
“Kadın düşmanı AKP iktidarı ve saray kendinden olmayana her yerden saldırmaya, baskı kurup sömürmeye devam ediyor. Ülkedeki huzur ve barış ortamı bizzat devlet eliyle bozulmuş durumda” diyen kadınlar, savaşın en ağır bedelini kadınların ödediğini ve kadının hiçbir zaman ölmekten ve öldürmekten yana olmadığını belirtti.
Kadınlar sözlerine şöyle devam etti:
Geçtiğimiz yıldan bu yana feminist hareketin elde ettiği kazanımlara göz dikilmeye devam edildi. Kadın örgütlerini kapatarak kadınların mücadelesini engellemeye kadınları korkuyla sindirmeye çalıştılar. Kadınları tutukladılar göz altına alındılar. Türkiye’nin onlarca hapishanesinde haytalarını savunduğu için erkek egemenliğiyle mücadele eetiği tutusak edile4n tüm kadınlara selam gönderirken özel bir selamı da 6 aydır Antalya L Tipi’nde tutsak olan mücadele arkadaşlarımız Yeryüzü Kadınları’na gönderiyoruz. En kısa zamanda arkadaşlarımızın sesini sesimize katacağız.Bütün bu baskıya şiddete savaş koşullarına ayrımcılıpğa ve ötekileştirilmeye rağmen bizler kadın dayanışmasının yollarını bulmaya devam ediyoruz. Kazanımlarımıza sahip çıkmak ve kadın dayanışmasını yükseltmek için 8 Mart’ta sokaklarda buluşuyoruz. B aşka bir dünya hayalini gerçekleştirmenin feminizimle mümkün olduğunu biliyoruz. Yaşasın Feminist mücadelemiz!
Basın açıklamasının kadınlar ardından halay, şarkı ve sloganlarla eylemi sonlandırdı.

Benzer Yazılar