KADIN MANŞET SOKAK

Antalyalı kadınlardan çocuk istismarına tepki

Antalya Kadın Platformu çağrısıyla İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz kalması Attalos Meydanı’nda protesto edildi. Kadınlar “Artık Yeter, çocuk İstismarına Sessiz Kalma” yazılı pankart açtı. Antalya Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Yasemin Aydemir “Yine bir istismar haberi ile sarsıldık. Artık Yeter! İstanbul Küçükçekmece’de 5 yaşındaki bir kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıkmasıyla kadınlar günlerdir sokakta adeta nöbet tuttu. Aradan geçen 2 günün sonunda istismarda bulunduğu gerekçesiyle gözaltına alınan şüpheli M. V. dün tutuklanarak cezaevine gönderildi.”dedi.

TECAVÜZÜ AKLAMA, ÇOCUKLARI KORU!

Açıklamanın devamında “Çocuğa yönelik cinsel istismar erkek egemen sistemin ortaya çıkardığı ve meşrulaştırdığı bir şiddet türüdür. Çocuğa yönelik cinsel şiddet, çocuğun üzerinde kurulan iktidar ve gücün kötüye kullanımının bir sonucudur. Bu nedenle, çocuğa yönelik cinsel şiddet konusu sadece faillerin cezalandırılması ile çözülemez. Çocukla ilgili suç-ceza yaklaşımını dengeli kılmanın yanı sıra önleme ve koruma felsefesini merkezine alan, hak temelli ve bütüncül bir çocuk koruma politikası hayata geçirilmelidir. Çünkü çocuğun üstün yararını sağlamak devletin birincil görevidir.Cezaların yeniden belirlenmesi ve kurumsal mekanizmaların oluşturulması konusunda uluslararası sözleşmeler ve iyi uygulama örnekleri oluşturan ülkelerin deneyimleri göz önüne alınmalıdır. Cinsel istismar suçuna maruz bırakılan çocukları korumak için, içinde bulundukları duruma uygun sosyo-psikolojik yardım ve destek mekanizmaları oluşturulmalıdır. İstanbul Sözleşmesi’nde yer alan Tecavüz Kriz Merkezleri, Cinsel Şiddet Başvuru Merkezleri modelini geliştirmeli ve hayata geçirilmelidir. Cinsel dokunulmazlığa karşı suçların toplumsal ve hukuki meşruiyet zeminini oluşturan çocuk yaşta ve zorla evlendirmeleri önleyecek ve tüm sorumlular hakkında caydırıcı cezalar getirecek yasal düzenlemeler yapılmalıdır.” denildi.

Açıklama “Buradan bir kere daha söylemiş olalım; tek bir çocuğun daha istismara uğramasına tahammülümüz yok! Devlet üzerine düşen yükümlülükleri derhal yerine getirmelidir. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz. Şiddetiniz karşısında çocuklar da kadınlar da susmayacaklar!” şeklinde sonlandırıldı.

Benzer Yazılar