MANŞET SOKAK

Antalyalılar 30 Ağustos’u Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı

Antalya’da 30 Ağustos Zafer Bayramı, Muratpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde 70’i aşkın sivil toplum örgütünün oluşturduğu Cumhuriyet İçin Antalya El Ele Platformu’nun desteğiyle düzenlenen etkinlikle kutlandı. Kutlamalarda sahne alan İlke Türkdoğan sahneye Che Guevara tişörtüyle çıktı.

Antalya’da 30 Ağustos  Muratpaşa Belediyesi’nin Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendiği kutlamalarla geçti. .Türk Halk müziği sanatçısı İlke Türkdoğan sahneye Che Guvera tişörtüyle çıktı  Muratpaşa Belediye orkestrası ise Hasta Siempre’yi çaldı.DK 30 AGUSTOS-7

Kutlamalarda Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Bazıları bizi ayrıştırmaya, dağıtmaya çalışsa da biz biraraya gelmekte ısrarlıyız biraraya gelmekte kararlıyız. 94 yıl önce bütün ulusumuzun beraber başardığı herşeyi her zaman başarma azminde olmaya kararlıyız” dedi.

ÖĞRENECEKLERİ ŞEYLER VAR;
Türkiye’nin son süreçte yaşadığı tatsız olayların birkaç noktayı da artık bir takım kimselere öğretmiş olması gerektiğini belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:

“Şunu öğretti yaşam, eğer öğrenecek kabiliyet varsa, devlet liyakata göre yapılandıracak. Ahmet’in, Mehmet’in adamlarıyla doldurmayacaksınız. ‘Şu cemaat, şu dernek, bu parti’ demeyeceksiniz. Eğer devleti onun bunun adamıyla yapılandırırsanız her zaman başımıza sıkıntı gelecektir. Bunu öğrenmiş olmamız lazım. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tekke ve zaviyeleri neden kapattığı öğrenmiş olmamız lazım. Eğer birileri her 50 kilometrede kendisine göre inanç tarifi yapmaya kalkarsa başımıza neler gelebileceğini öğrenmiş olmamız lazım. Atatürk’ün Diyanet İşleri Bakanlığı’nı kurmasıyla nasıl bir birliği yakaladığımızı Elmalılı Hamdi Yazır’a kendi cebinden ödeyerek yazdırdığı tefsirle neyi yakaladığımızı, kafanız çok kalın değilse anlamış olmamız lazım. ‘Yurtta barış cihanda barış’ sözünün neden söylendiğini anlamış olmamız lazım. ‘Bu ilke bizi pasif bırakıyor yahu’ diyenlerin o kalın kafalarına son yaşananların bu ilkenin hayatın içinde gün gün, imbik imbik süzülerek oluştuğunu sokmuş olması lazım.”

KORKUTMALARA RAĞMEN BURADASINIZ
Aynı şekilde yargı bağımsızlığının vazgeçilmez, laiklik ilkesinin ne kadar önemli olduğunun ve inançların sadece siyasete değil teröre de alet edildiğinin anlaşılmış olması gerektiğini dile getiren Uysal, konuşmasının sonunda Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran Antalyalılara teşekkür etti. Uysal, “Şartlar ne olursa olsun bütün korkutmalara, umacı senaryolarına rağmen bu meydanları on binlerle, yüzbinlerde dolduran sizler sağ olun var olun” dedi.

Benzer Yazılar