DOĞA MANŞET SOKAK YAŞAM

Antalyalının geleceği ranta teslim:”İçme suyu kaynaklarına zincir vuruldu”

Antalya’nın içme suyu, ASAT’ın genel kurul kararlarına etki etmesiyle ranta peşkeş çekildi. Karara tepki gösteren Jeoloji Mühendisleri Odası, yaptığı açıklamada; “Fenden ve teknikten uzak yapılan her işlemin sonucu hüsrandır” dedi; kararı, Antalya’nın geleceğine vurulan bir zincirdir olarak niteledi.

Antalya- Jeoloji Mühendisleri Odası Antalya Şubesi 22 Mart Dünya Su Günü ile ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Şube Başkanı Ali Keleş, insanlığın yüzyıllardır arasında su ile bir bağ olduğunu ve nice savaşların sırf su yüzünden çıktığını söyleyerek, “Kapitalist sanayileşmenin hakimiyetiyle bugün insan-su ilişkisi suyu basit bir madde olmaktan çıkarmış, kullanım değeri oluşturan bir maddedir. Su artık satılabilir ve temizlenmesi gereken bir maddeye dönüştürülmüştür. İnsan, suyu kendi yararına doğal olmaktan çıkararak önce onu kirletmiş daha sonra da bu kirliliğinden kendisine yeni bir alan oluşturmuştur” diye konuştu.

ASAT SUÇ İŞLİYOR

Sağlıklı suya erişim tüm insanlar için bir temel hak olduğu söyleyen Ali Keleş, günümüzde dünyada 884 milyon kişinin güvenli suya ulaşamadığı dile getirdi. Tüm su kaynaklarının koruma alanlarının belirlenmesi görevinin DSİ’ye verilmesine rağmen 2012 yılında ASAT’ın bu karar uymayıp düdenler ve koruma alanlarıyla ilgili çalışmalar yaptığını söyledi. ASAT’ın 2015’te, ASAT Genel Kuruluna madde değişikliği talebinde bulunarak raporları, geçmişte alınan genel kurul kararlarını ve Resmi Gazeteyi yok saydığını vurgulayan Ali Keleş, “Fenden ve teknikten uzak yapılan her işlemin sonucu hüsrandır” dedi. Ali Keleş, ASAT’ın bunu yapmaya yetkisinin olmadığını ve suç işlediğini ekledi.  Bu karar Antalya’nın geleceğine vurulan bir zincirdir. Bu kararla Antalya içme suyu kaynaklarının geleceği ranta teslim edilmiştir. Rant uğruna heba edilmiştir” dedi.

“RANTA DÖNÜK KARARLAR DOĞAYI MAHVEDECEK”

Amaçlarını yapılan yanlışın kamuoyu tarafından da fark edilerek ilgili kurumların bu yanlışlarını düzeltmesi olarak aktaran Ali Keleş, “Gerek ASAT’ın, gerek belediyelerin ve kurumların jeoloji ile ilgili alınacak kararlarında odamızı muhatap alması, görüş ve önerilerimizin öğrenilmesidir. Oda olarak kamu kurumlarına yaklaşımımız kendilerini ileride oluşacak hukuki ve vicdani sorumluluklardan kurtarmaktır” dedi. Ali Keleş, ilim, fen ve tekniğin emrettiği uygulamaların hiçbir şeye feda edilemeyeceğini savunduklarını kaydederek, “Ranta dönük, siyasi olarak alınan kararlarla doğal zenginliklerimizi kısa sürede geri dönüşümü olmayacak şekilde kaybedebiliriz.” ifade etti.

Kaynak: Antalya Gazetesi

Benzer Yazılar