KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

“Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” Antalya’da

‘Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri’ şiarıyla yola çıkan 11. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali,14-20 Mayıs tarihleri arasında Antalya’da izleyiciyle buluşacak.

Antalya Sokaklar – 11. İşçi Filmleri Festivali kapsamında bu yıl “Barbarlığa Karşı Umut Öyküleri” teması ile toplam 60 film gösterilecek. Gösterimler her yıl olduğu gibi ücretsiz olacak.

İşçi Filmleri Festivalinin Antalya açılışı 14 Mayıs Cumartesi günü Saat:19.00’da Meltem Çarşısında yapılacak. Açılışta, Antalya’da Emek ve demokrasi mücadelesinde yitirilenler, festivalde emeği geçenler için plaket töreni gerçekleştirilecek.  Antalya Halkevi kadın korosu ve Ezginin Günlüğü sahne alacak ve madencilerin yaşamını anlatan yönetmenliğini Metin Kaya’nın yaptığı “Soluk” filmi gösterilecek.

“İŞÇİ SINIFI 1 MAYIS’TA MEYDANLARI DOLDURARAK UMUDU YENİDEN GÖSTERDİ”
11. İşçi Film Festivali açılışı ve gösterimleri  hakkında bilgilerin aktarılması için  Genel- İş’te basın açıklaması yapıldı.  Basın açıklamasını okuyan Cemal Aybar ülkedeki şiddet sarmalına yönelik olarak, “7 Haziran seçimlerinden bu yana, bir yıla yakın süredir tarihimizde eşi görülmemiş bir barbarlığa sahne oluyor ülkemiz. Katliamlar, baskılar ve işçi kıyımları ile geçen bu bir yıl, her şeye rağmen barış, demokrasi ve özgürlük umudumuzu tüketmedi. Türkiye işçi sınıfı bütün zorluklara rağmen 1 Mayıs’ta meydanları doldurarak umudu yeniden gösterdi” denildi.

TİCARİLEŞEN FİLM FESTİVALLERİNE KARŞI ÜCRETSİZ GÖSTERİM
Basın toplantısında, 2006 yılından bu yana bir çok kentte festival yürüyüşleri ve atölyelerle kentlerdeki insanlarla, salonlarda değil meydanlarda ve parklarda buluşarak hep birlikte daha insanca bir geleceği tahayyül edildiği vurgulandı. Bu süreçte giderek ticarileşen ve rekabeti meşrulaştıran film festivallerine karşı gösterimlerin ücretsiz ve yarışmasız yapıldığı eklendi.

11. İşçi Film Festivali süresince 14-20 Mayıs arasında, 18 adet uluslararası, 42 adet de Türkiye’den olmak üzere toplam 60 adet uzun ve kısa kurmaca, belgesel film seyirciyle buluşacak.

Gösterimler, Burdur belediyesi, Yeşilova belediyesi, İbradı belediyesi, Manavgat belediyesi, Muratpaşa belediyesi salonları ile Antalya merkezde DİSK, KESK, HALKEVİ, ÇGD Gazeteci Evi, Hacı Bektaş Vakfı-Cemevi binalarında yapılacak.

 

 

Benzer Yazılar