DOĞA MANŞET SOKAK

Niyazi Nefi Kara Kaş’taki koy yağmasını meclis gündemine taşıdı

CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara Kaş’ta bulunan Hidayet Koyu’ndaki izinsiz yapılaşmayı meclis gündemine taşıdı.

Antalya- Antalya’nın Kaş İlçesinde, doğal sit alanı statüsündeki Hidayet Koyunda AKP’li belediye başkanının oğlu ve kayinbiraderi tarafından yapıldığı öne sürülen izinsiz yapılaşmayla ilgili Yusuf Yavuz’un yaptığı haberin ardından konu Meclis gündemine taşındı. CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın Başbakanın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye sunduğu yazılı soru önergesinde, “Tutulan zabıtlar, yapılan suç duyuruları ile devam eden davalara rağmen Belediye Başkanı nezdinde oğlu ve kayınbiraderi ile bu şahısların şirketi hakkında yapılmış ya da yapılması öngörülen idari/cezai işlemler nelerdir?” sorusuna yanıt verilmesi istendi.

AKP İktidarları döneminde rant uğruna doğanın ve doğal güzelliklerin yağmalanmasına göz yumulduğunu belirten CHP Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, “Kaş Orman Bölge Müdürlüğünün de buradaki izinsiz yapılaşma hakkında defalarca tutanak tuttuğu iddialarına rağmen Hidayet Koyu gibi eşsiz bir doğal güzelliğin Belediye Başkanı tarafından oğluna ve kayınbiraderine peşkeş çekildiği iddiaları kabul edilemez” diyerek Belediye Başkanından tatmin edici bir açıklama beklediklerini ve yapılaşmanın Başkanın bizzat talimatı ile sonlandırılması gerektiğini belirtti.

15056500_1766947430221600_4702159693947788563_n‘BAŞBAKAN BU TALAN KARŞISINDA NE YAPACAK MERAK EDİYORUZ’
Bölgedeki Sivil Toplum Örgütleri ile vatandaşların Koydaki yapılaşma ve talan ile ilgili suç duyurusunda bulunduklarını da hatırlatan Kara, devam eden davalara rağmen bir plaj işletmesi ile başlayan yapılaşmanın nasıl butik bir otele dönmesine göz yumulduğunun da Başbakan tarafından yanıtlanmasını istedi. Önergesi ile ilgili yaptığı açıklamada CHP’li Kara “AKP’nin doğanın değil doların yeşiline olan düşkünlüğü, Antalya’da ve Türkiye’de halka nefes alma alanı sunan doğal güzellikleri ranta kurban etmeye devam ediyor ve bu talana bilerek göz yumuluyor” diyerek Başbakanın bu talan karşısında Belediye Başkanı hakkında nasıl bir tasarrufta bulunacağını da merak ettiklerini söyledi.

‘ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN SUÇ TUTANAKLARINA NE OLDU?’
Başbakan Binali Yıldırım’dan, söz konusu koydaki plaj işletmesinin kime ait olduğuna yanıt isteyen CHP’li Kara, önergesinde ayrıca şunları sordu: “Bu işletmeye hangi tarihte hangi makam tarafından izin verilmiştir? Bölgenin sit alanı olmasına rağmen yapılaşmasına izin verilmiş olması konusunda izin veren makamlar hakkında herhangi bir yasal/idari işlem yapılmış mıdır? Bölgede devam eden yapılaşma hakkında hangi tarihlerde kimler tarafından suç duyurusunda bulunulmuştur? Bu suç duyurularının ardından yapılan işlemler nelerdir? Kaş Orman İşletme Müdürlüğü’nün yapılaşmalara dair düzenlediği iddia edilen suç tutanakları hangi tarihlerde hangi makamlara sunulmuştur? Bu tutanaklar hakkında yapılan işlemler nelerdir?

‘YAPILAŞMA NEDEN HALEN DEVAM EDİYOR?’
Bu yapılaşma hakkında açılan dava sayısı nedir? Bu davalar hangi tarihte açılmıştır? Davalar devam etmekte midir? Devam etmekte ise yapılaşmanın halen devam ediyor olmasının nedeni nedir? Bölgede devam eden davalara rağmen Ocak ayında yapılaşmanın devamı için alana beton döküldüğü iddiaları doğru mudur? Belediyeye bu konuda yapılan şikayetlere Belediye Başkanının verdiği yanıtta bölgedeki hareketliliğin yapılaşmanın yıkılmasına dair olduğu iddiaları doğru mudur? Yapılaşmanın durdurulması ve yıkılması kararı hangi tarihte alınmıştır?

‘BAŞKANIN OĞLUNUN ŞİRKETİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI MI?’
Hidayet Koyu’nun halkın ücretsiz yararlandığı, piknik yapabildiği bir alan iken izinsiz devam eden yapılaşma nedeniyle halkın artık bu bölgeden yararlanamaması ve bölgedeki doğal bitki örtüsünün tahrip ediliyor olması ile bölgenin işgal ediliyor olması hususunda Hükümetinizin alacağı önlemler nelerdir? Tutulan zabıtlar, yapılan suç duyuruları ile devam eden davalara rağmen Belediye Başkanı nezdinde oğlu ve kayınbiraderi ile bu şahısların şirketi hakkında yapılmış ya da yapılması öngörülen idari/cezai işlemler nelerdir?”

Kaynak: Yusuf Yavuz

Benzer Yazılar