MANŞET SOKAK

Muratpaşa’daki 16 öğrenci yurdundan yalnızca 3’ü standartlara uygun

Antalya’nın Muratpaşa İlçesi’nde denetlenen 16 öğrenci yurdundan yalnızca 3’ünün standartlara uygun olduğu ortaya çıktı. 5 katlı bir yurdun yangın merdiveninin hiç olmadığı, bir yurtta ise acil çıkış yeri olarak pencere gösterildiği açıklandı.

Antalya- Antalya’nın  Muratpaşa İlçesi’nde denetlenen 16 öğrenci  yurdundan yalnızca 3’ünün standartlara uygun olduğu ortaya çıktı. 5 katlı bir yurdun yangın merdiveninin hiç olmadığı, bir yurtta ise acil çıkış yeri olarak pencere gösterildiği açıklandı.

Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li  Ümit Uysal’ın teklifi doğrultusunda öğrenci yurtlarının yangın güvenliği açısından incelenmesi için Aralık 2016’da kurulan Yangın ve Sistemlerini İnceleme Komisyonu çalışmalarını tamamladı.  Muratpaşa’da bulunan öğrenci yurtlarının yangın güvenliği açısından incelenmesiyle sorumlu komisyonunun çalışmalarını bitirmesinin ardından rapor hazırlandı.

TOPLAM 16 YURT İNCELENDİ
CHP’den 5,  AKP ve MHP’den 1’er kişi olmak üzere 7 kişinin oluşturduğu Meclis Araştırma Komisyonu’nun hazırladığı rapor,  Muratpaşa Belediyesi’nin şubat olağan toplantısında açıklandı.  Adana’nın  Aladağ İlçesi’nde geçen kasım ayında özel kız öğrenci yurdunda 12 kişinin öldüğü, 24 kişinin de yaralandığı yangın sonrasında  Muratpaşa Belediyesi sınırları içindeki yurtların yangın güvenliği açısından incelemesi için Meclis Araştırma Komisyonu kurulduğunun hatırlatıldığı raporda, son yıllarda özellikle kış aylarında  Türkiye’nin değişik kentlerinde yatılı öğrenci yurtlarında yangınlar meydana geldiği, bu yangınlarda öğrencilerin canlarını kaybettiği hatırlatıldı. Belediyenin iki yurdu dahil toplam 16 yurdun incelendiği belirtilen raporda sıklıkla elektrik tesisatlarının yetersiz olduğu görüldüğü kaydedildi.

YANGIN MERDİVENİ YOK, ACİL ÇIKIŞ ‘PENCERE’
Acil çıkış yerleri ve tahliye alanlarının yeteri kadar önlem alınmadığına dikkat çekilen raporda, 5 katlı bir yurtta yangın merdiveninin hiç bulunmaması ve tahliye sisteminin olmaması, acil çıkış yeri olarak da pencerelerin gösterildiği ve yüksek katlardan atlama riski olduğu, yangın anında duman algılama sistemi olmadığı, su sistemli yangın dolaplarının olmadığının görüldüğü kaydedildi. 4 katlı olup elektrik sistemlerinin çok eski ve yetersiz olduğu bir yurtta ise hiçbir şekilde standartlara uygun olmadığı, yangın merdiveni mevcut olduğu ancak merdivene ulaşımın sadece katlarda bulunan öğrenci yatakhanelerin içinde olan pencerelerden mümkün olduğunun görüldüğü açıklandı. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Pencerelerden çıkışın mümkün olmadığı gibi olası bir yangın anında kazalara sebebiyet vereceği, öğrencilerin can güvenliklerinin tehlikede olacağı tespit edilmiştir. Ayrıca bu binada her katta olması gereken acil ikaz butonu ve sirenleri yok, mutfakta acil gaz algılama sistemi ve davlumbaz içi yangın söndürme sistemi de bulunmamaktadır. Her iki yurt ile ilgili  Muratpaşa İlçe  Milli Eğitim Müdürlüğü’ne raporumuzu yazılı olarak, önemli eksiklikler giderilene kadar her iki yurdun da faaliyetlerinin ara verilmesi gerektiğini bildirmiş bulunmaktayız.”

16 YURTTAN 3’Ü UYGUN
Raporda öğrenci yurtlarının çoğunda acil aydınlatma sistemlerinin güçlendirilmesi gerektiği, duman algılama detektörlerinin artırılması gerektiği ve elektrik pano kontrol ünitelerinin ahşap gibi kolay alevlenici malzemeyle kaplanmaması gerektiğinin de yurt sorumlularına bildirildiği kaydedildi. Raporda, ‘İncelenen 16 yurdun 3’ünün yeni binalar olup standartlara uygun olduğu ve hiçbir eksikliğe rastlanmadığı memnuniyetle görülmüştür. Belediyemize ait her iki kız öğrenci yurdumuz da aynı şekilde komisyonumuz ve teknik ekibimiz tarafından incelenmiştir. Her iki yurt ile ilgili tespitlerimiz bildirilmiştir” ifadesi kullanıldı.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar