KADIN MANŞET SOKAK

Barışı savunan kadınlardan Gülser Kayır’a destek

Akdeniz Üniversitesi geçtiğimiz günlerde “Barışın İnşasında Kadınların Rolü” adlı tez önerisini “terör” genelgesine aykırı olduğunu bahane ederek geri çevirdi. Yaşanan bu olayın üzerine feminist kadın kuruluşları harekete geçti. Antalya Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde 30 feminist kadın örgütü olaya tepki gösterdi.

Antalya Sokakları – Akdeniz Üniversitesi geçtiğimiz günlerde “barış” kelimesinin geçtiği tez önerisini “terör” genelgesine aykırı olduğunu bahane ederek geri çevirdi. Yaşanan bu olayın üzerine “Barış İnşasında Kadınların Rolü: Dört Farklı Kentteki Kadınların Barış Deneyimleri” tezinin danışmanı Prof. Dr. Gülser Kayır’a destek vermek ve haksız uygulamaya karşı tepki göstermek için Antalya Kadın Dayanışma Derneği öncülüğünde, 30 feminist kadın örgütünün imzasının bulduğu yazılı açıklama yapıldı.

BARIŞ İÇİN ÜNİVERSİTELERDE BİLİMSEL ÖZGÜRLÜK
Barış akademisyenlerine yönelik saldırgan davranışlara değinilen açıklamada, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin Barış için Akademisyenlere savaş açan tutumu üniversitelerde “barış” kelimesinin tez konularından silinmesine kadar vardı” şeklinde kaydedildi.

Açıklamada, üniversitelerin toplumsal sorunlara çözümler üretmesinin birincil görevi olduğunu savunan Gülser Kayır’ın bu baskıcı tutumu eleştirdiğine dikkat çekilerek, “Gülser Kayır gibi bizler de barışın gerekliliğini savunduğumuzu bir kez daha yineliyor ve bilimsel özgürlüğe karşı tüm baskıların kalkmasını ve acil “barış” talep ediyoruz. Bizler barış sözümüzden de, feminist yol arkadaşımızın yanında durmaktan da vazgeçmeyeceğiz” denildi.

Açıklamanın tam metni şu şekilde;

“Barış” Sesi Susturulamaz,

Feminist Yol Arkadaşımız Gülser Kayır Yalnız Değildir! Mor Çatı’nın ve derneğimiz Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği kurucularından, feminist, kadın hakları aktivisti Prof. Dr. Gülser Öztunalı Kayır’ın tez danışmanlığını yaptığı ,bir kadın öğrenci tarafından hazırlanmış “Barış İnşasında Kadınların Rolü: Dört Farklı Kentteki Kadınların Barış Deneyimleri” başlıklı tez konusu, Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından “Başbakanlığın terör genelgesi ile tezat oluşturduğu” gerekçesiyle geri çevrildi.

Son zamanlarda ülkede toplumsal muhalefete yönelik ifade özgürlüğünü yok sayan, demokrasi ve insan haklarına aykırı uygulamalar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve AKP’nin Barış için Akademisyenlere savaş açan tutumu üniversitelerde “barış” kelimesinin tez konularından silinmesine kadar vardı. Enstitü yönetimi tez konusunda yer alan “Barış” ifadesinin “maksadını aştığını” iddia ederken “Barış için Kadınlar”, “Barış Anneleri” gibi örgütlenmelerin “Legal görünüm altında illegal faaliyetler yürütüldüğü algısı yarattıklarını” savundu.

“Feminist barış kuramları” savaş çığırtkanlığı yapan hükumet için “maksadını aşmış” olabilir, fakat ismi geçen örgütlerde, barışın inşası ve kadının insan hakları için mücadele eden biz kadınlar için son derece “maksadında” ve gerekli bir sözdür “barış”. Güvenliğimizden sorumlu olan hükumet ve bağlı olan tüm kurumların derin bir sorumsuzluk içinde olduğu, katliamların-tecavüzlerin üstünün örtülmeye çalışıldığı, akademisyenlerin yargılandığı, bombaların hayatlarımıza düştüğü bugünlerde en bütüncül ve en acil talebimiz olan barış için ısrarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Feminist yol arkadaşlarımızdan Gülser Öztunalı Kayır’a yönelik bu haksız tutum ve uygulamayı, bir süredir ülkemizde devam savaş politikaları, kendinden olmayanı yok etme ve cadı avı kapsamında değerlendiriyoruz.

Çalışmayı hazırlayan kadın öğrenciyle ortak karar sonucu tez danışmanlığından Gülser Kayır istifa etmiş ve aynı gerekçeyle ismini metinde yazmadığımız kadın öğrenci, tezinin başlığını değiştirmek durumunda kalmıştır. “Üniversitelerin görevlerinden biri de toplumsal sorunlara çözümler üretmektir.

Müdürlüğün ilgili yazısı barış kelimesinin ‘Savaşın bittiğinin bir anlaşma ile belirtilmesinden sonraki durum’ olarak ifade edilmesi, üstü örtük olarak ülkemizde savaş halinin sürmekte olduğunu ima etmektedir. Tam da bu nedenle barış konusunda bilimsel çalışma zorunluluğu bulunmaktadır.

Barışın inşası ülkemizin birincil sıradaki sorunudur ve konuyu incelemenin de üniversitelere düşen temel bir görev olduğu açıktır” ifadeleriyle bu baskıcı tutumu eleştiren akademisyen Gülser Kayır gibi bizler de barışın gerekliliğini savunduğumuzu bir kez daha yineliyor ve bilimsel özgürlüğe karşı tüm baskıların kalkmasını ve acil “barış” talep ediyoruz. Bizler barış sözümüzden de, feminist yol arkadaşımızın yanında durmaktan da vazgeçmeyeceğiz.

BARIŞ AKADEMİSYENLERİ YALNIZ DEĞİLDİR

İmzacı Kuruluşlar : Antalya Kadın Danışma Merkezi Ve Dayanışma Derneğ,i Akdeniz Üniversitesi Mor Kampüs, Antalya Disk’li Kadinlar, Antalya Eğitim-Sen, Antalya Emep’li Kadınlar, Antalya Feminst Kolektif, Antalya Halkevci, Kadınlar Antalya İlerici Kadınlar Meclisi, Antalya İmece Ev İşçileri Sendikası, Antalya Kampüs Cadıları, Antalya Ödp’li Kadınlar, Antalya Sykp İl Kadın Meclisi, Antalya Üniversiteli Kadın Kolektifi ,Antalya Veli-Der, Bodrum Kadın Dayanışma Derneği, Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği Elder (Çanakkale Kadın El Emeğini Değerlendirme Derneği – Kadın Danışma Merkezi), EŞİTİZ (Eşitlik İzleme Kadın Grubu) ,Filmmor Kadın Kooperatifi, HDP Antalya Kadın Meclisi, İzmir Barış İçin Kadın Girişimi, Izmir Kadın Dayanışma Derneği, Kadınlarla Dayanışma Vakfı Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği, KJA Antalya KAZETE-DER, Kadın Erkek Eşitliği Derneği, Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı, Nar Kadin Dayanışma, Ağı Sağlık Emekçileri Sendikas,ı (Ses) Antalya Şubesi, Yeryüzü Kadınları, Yeşil Feministler

 

Benzer Yazılar