SOKAK

BES Antalya: Valilik kararı bizleri korumaktan uzak

Antalya Sokakları –Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi, Antalya kurumlarda dönüşümlü çalışmaya geçilmesi süreci ve bulaşı riskine vurgu yapan bir açıklama gerçekleştirdi.

BES Antalya Şubesi yönetim kurulu, Şube binasında gerçekleştirdiği açıklamada, Antalya’da kurumlarında dönüşümlü çalışmaya geçilmesi süreci üzerine gerçekleştirdi. BES Antalya Şube başkanı Devrim Mol tarafından yapılan açıklamada  “Antalya’da da İŞKUR, TÜİK, Milli Eğitim, Antalya Küçük Ve Orta Ölçekli Mükellefler Grup Müdürlüğünde dönüşümlü çalışma uygulaması başlamışken, Antalya Valiliğince genelgenin uygulanmasına ilişkin hemen bir düzenleme yapılmadığından vatandaş yoğunluğunun ve dolayısı ile bulaşı riskinin en çok olduğu kurumlardan olan İl ve İlçe Nüfus Müdürlüklerinde, Valilik birimlerinde, Vergi Daireleri ve Defterdarlık birimlerinde dönüşümlü çalışma uygulamasına geçilmemiştir.” denidi.

VALİLİK RANDEVU TALEBİNE DÖNÜŞ YAPMADI

Valiliğe yapılan randevu talebine dönüş yapılmadığını belirten Devrim Mol “Bu süreçte, binlerce kamu emekçisinin temsilcisi Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şube Yönetimi olarak 01/09/2020 ve 02/09/2020 tarihlerinde konuya ilişkin görüşmek üzere Antalya Valimizden randevu talep edilmiş ancak görüşme talebimize olumlu bir yanıt alınamamıştır.” şeklinde belirtti.

Açıklama’nın devamında “Kurum kurum yapılan görüşmelerde talebimizden ve mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizin deklare edilmesi üzerine, Cumhurbaşkanlığı genelgesinden tam 9 gün sonra kamu kurumlarında 07/09/2020 tarihinden itibaren uygulanmak üzere, 04/09/2020 tarih E.26378 sayılı Valilik kararı yayımlanmıştır.” denildi.

Açıklamada “Söz konusu karar, kamu kurumlarında dönüşüm kapsamını %30 oranla sınırlamış, bunun yanında müdür, müdür yardımcısı ve şef olarak çalışan personeli dönüşüm kapsamı dışında bırakarak vicdanları yaralayıcı bir ayrımcılığa imza atmıştır.
Söz konusu kararın bizleri korumaktan uzak ve ayrımcılığı derinleştiren bir karar olduğunu belirtmekle beraber, devamındaki yazışma ve bürokratik işlemlerle kimi kurumlarda uygulama 15.09.2020 tarihine kadar uzatılmış, yetersiz de olsa dönüşümlü çalışmaya geçilebilmiştir. Yani Cumhurbaşkanlığı Genelgesinden 20 gün sonra… Bunun yanında Nüfus Müdürlüklerinde hala uygulamaya geçilmemiş, SGK ve Valilik talimatıyla hareket eden birimlerde ‘’haftada 1 gün’’, ‘’ ayda 1 hafta’’ gibi, öncelikle 1 Hazirandan itibaren göreve çağrılan kronik rahatsızlığı olan emekçiler başta olmak üzere, kamu emekçilerini hastalık, temas ve yayılımdan korumaktan çok uzak uygulamalar başlatılmıştır.” şeklinde belirtildi.

SORUMLULUK EMEKÇİYE YIKILMIŞTIR

Devrim Mol açıklamasında “Hemen her gün vaka tespit edilen Adliyede duruşmalar devam etmekle beraber, dönüşümlü çalışmaya ilişkin hiç bir uygulama olmamakta, Antalya Adalet Komisyonu Başkanlığı, 11/09/2020 tarihli yazılarında, vatandaş yoğunluğundan, koridorlarda ve duruşma salonlarında oluşan risklerden hiç değinmeyip, vakaların ve yayılımın çokluğuna ilişkin sorumluluğu adliye emekçilerine yıkmıştır.” şeklinde konuştu.

Açıklama sonunda “Buradan tekrar ifade ediyoruz; tüm kamu kurumlarında gerçek anlamda koruyucu, yayılımı azaltıcı şekilde dönüşümlü çalışma uygulamasına derhal geçilmelidir. Bu anlamda tüm ilgili birim ve idareleri tekrar sorumluluğa davet ediyor, kamu emekçilerinin talepleri karşılanana kadar mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi tekrar tekrar belirtiyoruz. Gerekli düzenlemeler yapılmadığı takdirde işyerlerimiz önünde yapacağımız eylemliliklerle, sağlıkta kalmak istiyoruz çağrımıza kulak tıkayan sorumluları teşhir edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.” şeklinde belirtildi.

Benzer Yazılar