DOĞA SOKAK YAŞAM

Caretta carettaların denize yolculuğu başladı

Antalya – Caretta carettaların, Akdeniz ülkeleri arasındaki en büyük yuvalama alanlarından Antalya Belek’te yavrular yumurtalarından çıkmaya başladı. Kaplumbağaların sağlıklı şekilde denize ulaşabilmeleri için yaklaşık 40 gönüllü, 4 ay süreyle Belek’teki yumurtlama sahalarında gece gündüz nöbet tutarak yuvaları izledi

Dünyada nesli tükenme riskiyle karşı karşıya olan hayvanlar arasında yer alan caretta carettaların mayıs ayında başlayan yumurtlama döneminin ardından yavrular yumurtalardan çıkmaya başladı.Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Ekolojik Araştırmalar Derneği (EKAD) Başkanı Ali Fuat Canbolat başkanlığında hazırlanan Deniz Kaplumbağalarını İzleme ve Koruma Projesi ile yaklaşık 40 gönüllü, 4 ay süreyle Belek’teki yumurtlama sahalarını koruma altına aldı. Ekip, gece gündüz sahilde nöbet tutarak yuvaları izledi.

Proje asistanı Kerem Yekta Atatunç yaklaşık 4 ay bölgede kamp yaparak caretta caretta neslinin devam etmesi için çabaladıklarını ifade etti. Atatunç, Belek’in turizm cenneti olarak bilindiğini, aslında bölgenin caretta carettaların üreme merkezi olduğunu belirtti. Carettaların kumsala çıkarak palet gibi kullandığı arka ayaklarıyla 50-60 santimetre derinliğinde yuva kazdığını anlatan Atatunç, bu yuvalara da pinpon topu büyüklüğünde 50 ila 150 yumurta bıraktığını kaydetti. Bu yuvaların hepsini belirleyerek korumaya aldıklarını söyleyen Atatunç, “Tilkiler, köpekler, çakallar, kuşlar, yengeçler, denize giren taşıtlar, turistler ve yerel halkın kullandığı plaj şemsiyeleri, kaplumbağaların üremesini olumsuz etkiliyor” dedi.

‘ASIL PROBLEMLER İNSAN KAYNAKLI OLANLAR’

Atatunç, sadece yumurtlamak için sahile gelen caretta carettaların “denizin prensesleri” olarak adlandırıldığını belirterek, “Yaklaşık 2 aylık kuluçka sürecinin ardından yavrular denizle buluşmaya başlıyor. Bu süreçte doğal olmayan etkenlerle de caretta carettalar mücadele ediyor. Asıl problemler insan kaynaklı olanlar. Kumsal kullanımı, yapılaşma ve yapay ışık kullanımı üremeleri olumsuz etkiliyor” ifadesini kullandı.

‘KRİTİK ALANLARIN BOŞ BIRAKILMASI ŞART’

Caretta carettaların korunması için öncelikle yerel halkın ve bölgede tatil yapan turistlerin bilinçlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Atatunç, şöyle konuştu: “Turistik işletmelerle sürekli görüşmeler halindeyiz. Mevcut sıkıntıları minimuma indirmeye çalışıyoruz. Turizm yatırımlarının caretta caretta varlığını düşünerek yapılması gerekiyor. Hatta bazı kritik alanların boş bırakılması şart. Bunlar yapılırsa turizmle beraber carettaların da var olması mümkün. Önceliği carettalara vermemiz gerekiyor. Onlar nesillerini devam ettirebilmek için bu alanı kullanırken bizler dinlenmek ve eğlenmek adına kullanıyoruz. Biraz daha duyarlı olmalıyız.”
Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar