MANŞET SOKAK

Cezaevinde fiziksel şiddete maruz kalan mahkumlara hücre cezası

Döşemealtı L Tipi Cezaevi’nde bulunan mahkumlara fiziksel şiddet uygulandığı için geçtiğimiz Ağustos ayında şikayette bulunuldu. Cumhuriyet Başsavclılığı duruma ilişkin, kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi. Ayrıca şiddet gören mahkumlara hücre cezası verildi.

Antalya- Döşemealtı L Tipi Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve hükümlülere uygulanan fiziksel şiddet için Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına geçtiğimiz Ağustos ayında şikayette bulunuldu. Hapishanedeki fiziksel şiddete dair darp raporu olmasına rağmen Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Tanrıöver, “kovuşturmaya yer olmadığı yönünde karar verdi.

Avukat Nagehan Avcil ve tutuklu aileleri tarafından verilen şikayet dilekçesinde Furat Ünver, Mehmet Aktaş ve Kazım Benek’e yapılan işkence kapsamında Cezaevi Müdürü Şeref Tatlı, ceza infaz kurumunda görevli gardiyanlar Ahmet Peynirci, Ali Bardakçı, Arif Ziya Atmaca, Erhan Yıldırım, Fatih Kiraz, Hasan Ali Tekal, Murat Alparslan, Veysel Erdoğan, Yakup ışık ve Yalçın Doğan hakkında “Zor kullanma yetkisine ilişkin sınırı aşmak suretiyle basit kasten yaralama, Görevi ihmal, Görevi Yaptırmamak için direnme, İşkence, tehdit, hakaret, Suçu bildirmeme” suçlaması ile cezalandırılmaları istendi.

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı “Kovuşturmaya Yer Olmadığı” yönündeki kararına dayanak olarak, koğuşta bulunanların siyasi mahkum olduğu belirtildi. Fiziksel şiddete maruz kalan 3 tutsağın aldığı darp raporu için, ise “Basit tıbbi müdahale gidebilecek yaralanma” ifadesinin yer almasına rağmen iddiaları kanıtlayacak nitelikte olmadığı ve suçun işlendiğinin sabit olmadığı ifadesine yer verildi. Verilen şikayet dilekçesine karşı yaşanan olayın ceza infaz koruma memurlarınca tutulan tutanakta belirtildiği şekilde olduğu iddiasında bulunan savcılık, ortada kamu adına takibi gerektirir suç ve suçlu bulunmadığına yer verdi.
Buna karşın aynı olaya ilişkin cezaevi yönetimi tarafından tutulan tutanakları delil olarak kabul eden savcılık, 3 isim hakkında “Arama yapılmasına karşı çıktıkları ve pasif direniş sergiledikleri” gerekçesi ile disiplin cezası verdi. 3 kişiye bir aylık ziyaretçi yasağı konulurken, ceza daha sonra bir günlük hücre cezasına dönüştürüldü.

Kaynak: Dihaber

Benzer Yazılar