BİLİM TEKNİK SOKAK

Whatsapp konuşmalarını üçüncü kişiler göremeyecek

Günümüzün en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı WhatsApp, yeni gizlilik politikasını açıkladı. Uçtan uca şifreleme olarak isimlendirilen yeni güvenlik önleminde üçüncü kişiler sohbetlerinize ulaşamayacak. 

Günümüzün en çok kullanılan anlık mesajlaşma programı WhatsApp, gizlilik ayarlarında değişikliğe gitti. Aylardır üzerinde çalıştığı ifade edilen şifreleme sistemini uygulamaya sokan WhatsApp, uçtan uca şifreleme yöntemi sayesinde mesajların gönderen ve alan kişi arasında şifreli iletimini sağlanacağını öne sürdü.12962394_10207841821856393_1838109615_o

whatsapp_end_to_end-1459876144Open Whisper Systems ile Whatsapp işbirliği ile ortaya çıkan uçtan uca şifreleme ile sohbet güvenliğini arttırılması hedefleniyor. Mesajların, fotoğrafların, videoların, sesli mesajların, belgelerin veya aramalarınızı şifreleyen bu yeni güvenlik önlemiyle beraber gönderilerinize ücüncü sahışlar ulaşamayacak.

Şifreli olarak saklanan mesajları, Whatsapp geliştiricileri mecbur kalsa dahi söz konusu şifreyi kaldıramadığı belirtiliyor. Otomatik olarak yapılan bu şifrelendirme ile beraber WhatsApp, gönderilen mesajları sunucularında tutmadığını tutsa bile uçtan uca şifreleme sayesinde WhatsApp ya da herhangi bir kişinin bunu okuyamayacağını belirtiyor. Şifrelendirme yeni güncellemeyle aktifleşiyor.

Benzer Yazılar