KADIN SOKAK TOPLUMSAL CİNSİYET

Cinsiyetçi ‘party’i hemşireler iptal ettirdi

Antalya’da 5 yıldızlı bir otelin düzenlediği cinsiyetçi ‘Nurse Party’, Türk Hemşireler Derneği Antalya Şubesi’nin kınama yazısı üzerine iptal edildi.

‘CİNSİYET AYRIMINI SÜRDÜRMEKTEDİR’
Antalya Sağlık Platformu’nun da desteğini alan Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube yöneticileri, yapılacak parti için otel yöneticilerine bir kınama yazısı gönderdi. Hemşirelerin ve kadınların cinsel bir nesne, erotik bir öğe olarak gösterildiği, toplumu hemşireleri bu biçimde görmeye ya da düşünmeye itttiği belirtilen kınama yazısında, “Bu afişin kullanılması aynı zamanda toplumda kadına yönelik eşitsizliğin, cinsiyet ayrımının sürdürülmesine de katkı sunmaktadır. Çünkü yakın tarihe kadar hemşirelik yalnızca kadınların edindiği mesleklerden biri olarak görülmekteydi” denildi.

HEMŞİRELERDEN KINAMA
Türk Hemşireler Derneği Antalya Şube Yönetim Kurulu Başkanı Ferda Ülker imzalı yazıda şöyle denildi:
“Kadın olarak hemşireleri bir ‘zevk ve arzu’ nesnesi olarak gösteren, bu anlamda cinsiyetçi bir tutumla hazırlanan afişinizle hemşirelik mesleğinin onuru, şeref ve saygınlığı ihlal edilmektedir. Toplumun, ‘özellikle hasta ve hasta yakınlarının’ gözünde hemşireleri değersizleştiren afişleriniz bu nedenle Türk Hemşireler Derneği’nin, mensubu olan hemşirelerin ve hemşirelik öğrencilerinin kişilik haklarını zedelemektedir. Nitekim kişilik hakkı, bir şahsın kişiliğini oluşturan maddi ve manevi değerleri kapsamaktadır. Kişinin özel yaşamı, beden bütünlüğü, şeref, haysiyeti, onuru, saygınlığı, sağlığı, özel yaşamın gizliliği, resmi adı, eseri, sözü, ekonomik hareket serbestliği ve özgür olma hakkı bu değerlerdendir. Üyeleri olan hemşirelerin toplumda küçük düşürülmesine yönelik eylemlerin Türk Hemşireler Derneği üyelerinin ve hemşirelik öğrencilerinin kişilik haklarını ihlal ettiği açıktır. İşletmenizde düzenlenecek ‘Nurse Party’ veya benzer etkinliklerinizde hemşire kıyafeti ile keplerin kullanılmaması ve bu etkinliğe ilişkin bu yöndeki asılı ve basılı afişlerin dağıtılmaması, facebook vb internet ortamında yayımlanmaması, aksi halde hukuksal yollara başvurmak zorunda kalacağımızı Türk Hemşireler Derneği olarak ihtaren bildirir ve otel yöneticilerini kınadığımızı bilmenizi isteriz.”

MATERYALLER SİLİNDİ
Otel yönetimi, kınama yazısı üzerine etkinliğin iptal edildiğini duyurdu. Kınama yazısına yanıt veren otel grubunun satış pazarlama sorumlusu Gaye Konuk, mail yazısında, “Bizlere iletmiş olduğunuz e-mailinize istinaden, bahsi geçen parti programı iptal edilmiş olup web sayfamız ve basılı materyallerden silinmesi sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.
Partinin iptal edilmiş olmasının kendilerini ve meslektaşlarını mutlu ettiğini söyleyen Ferda Ülker, “Bu kararın bu tür etkinlikler düzenleme çabası içinde olanlara da duyurulması çok önemli. Çünkü mesleğimizin geldiği noktada hiçbir şekilde bu tür objelerle birlikte anılması hoş değil. Bu hemşirelerin kazandığı bir mücadeledir. Gösterdiğimiz kararlılık diğer hak mücadelelerimizde de sürdürülecektir” diye konuştu.

Benzer Yazılar