KADIN MANŞET SOKAK

Deniz Aktaş davasında polisler de yargılansın talebi

Deniz Aktaş davasının dokuzuncu duruşması bugün görüldü. İstanbul Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Ayşegül Kaya, bu davada tek zanlı olmadığını belirterek, “Bu davada da tek zanlı Lokman Barış Çelik değildir. Kapıda bekleyen polisler de yargılanmalı” dedi.

Antalya – Birlikte yaşadığı kadın arkadaşı Deniz Aktaş’ı silahla vurarak katleden Lokman Barış Çelik’in yargılandığı dava duruşması görüldü. Duruşmada savunma da yapan katil zanlısı Barış Çelik, “Deniz erkekliğime hakaret etti” diyerek kendini savunurken, Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin ise katilin “haksız tahrik indirimi”nden faydalanmaya çalıştığını belirterek, “Denizi’mi bizden alarak bizi ömür boyu mahkum etti. Şimdi bizde gerçek adaletten bizi mahkum eden katili ömür boyu mahkum etmesini istiyoruz” dedi.

Ancak davanın bugünkü duruşmasında, Lokman Barış Çelik’in halen İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilmediği anlaşıldı. Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin’in avukatlarından Devrim Karadeniz Peker, sanığın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesine dair karardan vazgeçilmesini talep etti. Peker, sanığın geçirdiği depresyonun alkolle ilintili olduğunu ifade etti. Yetişkin’in avukatlarından Nilgün Gürbüz de kadın cinayetlerinin sebebinin kadınların erkeklerle eşit görülmemesi olduğuna vurgu yaptı. Deniz Aktaş’ın da bu nedenle öldürüldüğünü  kaydeden Gürbüz, “Bunun nedeni kadınların erkeklerin malı gibi görülmesidir. Akıl sağlığı hususu da sanıkların sığınmaya çalıştığı bir argümandır. Kadına yönelik şiddet, kadının aşağı olduğu düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bu bir hastalığın belirtisi değildir. Bu nedenle sanığın Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesi kararından dönülmesini talep ediyoruz” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı adına davaya katılan avukat Şule Akıcı da aynı talepte bulundu. Sanığın İstanbul Adli Tıp Kurumu’na sevkinden dönülmesi için yapılan talebi reddeden mahkeme, duruşmayı erteledi.
‘POLİSLER DE YARGILANSIN’
Duruşma sonrası aralarında İstanbul ve Muğla’dan gelen Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan kadınların da bulunduğu grup, kadın cinayetlerini sloganla protesto etti. Protestoculara destek için, Bodrum Yalıkavak’ta Ahmet Bayar’ın villasında düşüp ölen manken Aslı Baş’ın babası Mehmet Yavuz Baş da adliyeye geldi. Grup adına açıklama yapan İstanbul Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Ayşegül Kaya, Karaman’da ilk celsede karar verilen çocuk istismarı davasına değindi.
Bu davada tek zanlı olmadığını belirten Kaya, “Bu davada da tek zanlı Lokman Barış Çelik değildir. Bu davada kapıda bekleyen polisler de yargılanmalı” dedi.
Öldürülen Deniz Aktaş’ın annesi Figen Yetişkin de akli dengesi yerinde olmayan birinin internet kafe açıp işletmesinin mümkün olmadığına dikkat çekerek, “Kızımı öldüren sanık ceza ehliyeti olmadığına dair rapor alarak kendisini kurtarmaya çalışıyor. Akli dengesi yerinde olmayan biri esnaflık yapamaz” dedi.

Benzer Yazılar