MANŞET SOKAK

Akademisyenlerin ihracı Antalya’da protesto edildi

686 Sayısı KHK ile ihraç edilen edilen akademisyenler için Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri basın açıklaması gerçekleştirdi.

Antalya- 686 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen Antalya Eğitim SEN yönetici ve üyeleri için İl Millli Eğitim Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapıldı.

Son KHK ile Antalya Eğitim Sen Şube Sekreteri Hüseyin Karabulut ile üyeler Gümüş Adsız ve Mustafa Vakit görevlerinden ihraç edildi. İhraçları protesto etmek için bir araya gelen Antalya Emek ve Demokrasi güçleri adına basın açıklamasını Şube Başkanı Kadir Öztürk okudu. Kadir Öztürk açıklamasında “7 Şubat’ta yayımlanan 686 sayılı KHK ile onlarca kamu kurumundan toplam 4.464 çalışan daha ‘memuriyetten çıkartılmış’ yani ihraç edilmiştir. Bu ihraçlarla ‘bizim gibi düşünmeyenleri, bizim adamımız olmayanları açlıkla terbiye ederiz’ denilmektedir’’ dedi.

Kadir Öztürk açıklamanın devamında “Siyasal iktidar son KHK ile eğitimin dinselleştirilmesine direnen, laik-bilimsel eğitimi savunan, emek, barış ve demokrasi mücadelesi yürüten eğitim emekçilerinden, ülkede akan kanın durması için barış bildirisine imza atan yüzlerce akademisyenden adeta intikam almaktadır. AKP, bilim insanlarını, sanatçıları işinden atarak, gazetecileri, demokratik ve meşru siyasetin temsilcilerini tutuklayarak referandumu oylamadan kazanmaya çalışıyor. Yapılacak anayasa oylamasında bütün gücümüzle çalışıp ‘Hayır’ kampanyasını yürüteceğiz” dedi.

Kaynak: Evrensel Gazetesi

Benzer Yazılar