KÜLTÜR-SANAT MANŞET SOKAK

Çok Amaçlı Gösteri Merkezi için ilk imzalar atıldı

Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği Ulusal Fikir Proje Yarışmasında birinci olan projenin uygulanması için imzalar atıldı.

Antalya- Kent kimliği ve kültürel gelişimine katkı sağlamak, kente opera-tiyatro-gösteri merkezi kazandırmak amacıyla Muratpaşa Belediyesi’nin, Mimarlar Odası Antalya Şubesi ile birlikte ulusal düzeyde yaptığı Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği Ulusal Fikir Proje Yarışmasında birinci olan proje uygulanacak. Yarışmanın birincisi olan Ofis Pan Müh. Mim. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Mimar Tuna Han Koç şahıs şirketi ortaklığına ait projenin uygulanması için ilk imzalar atıldı. Sözleşmeye Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve yarışmada birinci seçilen projeyi hazırlayan ortaklık adına Mimar Doğan Türkkan imza attı.

Sözleşme, inşa edilecek Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği’nin; ‘Mimarlık, iç mimari dizaynı, dekorasyonu, mimari mesleki kontrolörlük, akustik danışmanlık, sahne mekaniği ve aydınlatması, sahne elektromekanik tasarı ve projelendirmesi, yangın güvenlik danışmanlığı ve projelendirmeyle ilgili; tüm proje, hesap ve ihale dökümanlarının hazırlanması ile mesleki kontrolörlük işleri’ni kapsıyor.

YIL İÇİNDE İHALESİ TAMAMLANACAK
Yeşilbahçe Mahallesine yapılacak çok amaçlı gösteri merkezinin hayırlı olmasını dileyen Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, “İstiyoruz ki, ortak akıl oluşsun, bilimsel, çevreye uyumlu, estetik bir proje olsun. Mimarlar Odamız’la birlikte proje fikir yarışması yaptık. Sözleşme aşamasına geldik. Detaylar konusunda da anlaştık. Bu yıl içerisinde, sonbahar aylarında ihalesini bitirip, inşaata başlayalım diye düşünüyoruz. Birinci olan projenin icrası hususunda bir sözleşme imzalıyoruz” dedi.

‘UMARIM DİĞER BELEDİYELER İÇİN DE BİR ROL MODEL OLUR’
Kamu kullanımının yoğun olacağı, sanatsal bir yapının mimari proje yarışması ile belirlenmesinin önemine dikkat çeken Mimar Doğan Türkkan da, “Tasarımcıların hür fikirlerini böyle bir platformda sunması, mimarlar için bulunmaz bir şans. Umarım diğer belediyeler içinde bir rol model olur. Umarım, kamu yararına, hem Antalya’nın yerel, hem de Türkiye’nin global zenginliklerine hizmet verecek, çok amaçlı, kendini sürekli güncel tutabilecek sanat merkezinin, opera merkezinin kısa vadede açılmasına hepimiz tanık oluruz” diye konuştu.

GÖSTERİ MERKEZİNDE NELER VAR
Toplam 5 bin 420 metrekare inşaat alanına sahip olan Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği’nin, zemin katta 479, balkon 1. katta 179 kişi olmak üzere 658 kişilik seyirci kapasiteli salon bulunuyor. Muratpaşa Belediyesi Çok Amaçlı Gösteri Merkezi, Opera ve Tiyatro İşliği’nde ayrıca, otopark, enstrüman ve sahne depoları, orkestra, prova, aksesuar, yönetim odaları, kulis, atölye, fuaye-sergi salonu, sanat sokağı ve sosyal etkinlik terası da bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar