EĞİTİM EMEK MANŞET SOKAK

Erdoğan’a hakaret davasında karar: İfade özgürlüğü

Eğitim Sen Serik Baş Temsilcisi Hüseyin Ceyhan’a, Berkin Elvan’ın ölümü üzerine düzenlenen yürüyüşte, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle verilen bir yıl kademe durdurma cezası, Antalya 4. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Antalya –  Serik Lisesinde öğretmen ve aynı zamanda Eğitim Sen’in ilçe temsilcisi ve Halkevleri üyesi olan 49 yaşındaki Hüseyin Ceyhan, 12 Mart 2014 tarihinde KESK ve DİSK öncülüğünde Berkin Elvan’ın ölümü nedeniyle düzenlenen yürüyüşe katıldı. Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren eylemde, Hüseyin Ceyhan hakkında Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin bildirimi üzerine Antalya Cumhuriyet Savcılığı’nca açılan soruşturma ve hazırlanan iddianame doğrultusunda dava açıldı. 2 yıl hapis istemiyle yargılanan Ceyhan davadan beraat etti ancak kendisine bir yıl kademe durdurma cezası verildi. Hüseyin Ceyhan daha sonra kendisine verilen cezaya itiraz etti ve Antalya 4. İdare Mahkemesi’nde dava açtı.

CEZA İPTAL EDİLDİ
Kararını açıklayan mahkeme, Türkiye’nin de imza attığı İnsan Hakları ve Temel Özgürlüklerini Korumaya Dair Avrupa Sözleşmesi’nin 10. maddesinde yer alan, “Herkes görüşlerini açıklama ve anlatım özgürlüğüne sahiptir’’ maddesine atıfta bulunarak, Ceylan’ın eyleminin suç olmadığına hükmetti ve Ceylan’a verilen kademe durdurma cezasını iptal etti.

Benzer Yazılar