MANŞET ÖZEL HABER SOKAK

Dokuz8 Haber’den Antalya’da Alternatif Medya eğitimi

Dokuz 8 Haber ekibi, “Alternatif Medya ve Yurttaş Habercilik Eğitim Programı” kapsamında Antalya’da katılımcılarıyla bir araya geldi.

Antalya Sokakları ekibi olarak, önümüzdeki yerel seçimler, yurttaş habercilik ve alternatif medya üzerine Dokuz 8 Haber’in Genel Yayın Yönetmeni Gökhan Biçici ile görüştük. Kuruluşu Gezi Direnişi’ne dayanan ve ilk resmî yayınını 30 Mart 2014’te gerçekleştiren Dokuz 8 Haber, 27 – 30 Ekim tarihleri arasında Antalya’da bir Temel Eğitim Programı organize etti. Video, fotoğraf çekimi, röportaj, ilk yardım gibi uygulamalı ve pratik bilgilerin yanı sıra, aktivist yurttaş haberciliği, veri haberciliği, dijital medya güvenliği, araştırmacı gazetecilik gibi teorik bilgilerden de oluşan eğitim 4 gün sürdü.

Sosyal medya ve internet üzerinden yurttaş habercilikle sokağın nabzını tuttuklarını ifade eden Gökhan Biçici, “Dokuz 8’in yaptığı 37 eğitim oldu bugüne kadar. 1000’e yakın insan katıldı bu eğitimlere. Avukatından, sendikacısına; esnafından, siyasetçisine aslında toplumun en dinamik kesimleri burada buluştu.” açıklamalarında bulundu. Yurttaş haberciliğin dinamizmi ile gazeteciliğin birikimini harmanlamayı amaç edindiklerini dile getiren Gökhan Biçici, 31 Mart 2019’daki yerel seçimler için, Dokuz 8 Haber’in programını şöyle açıkladı: “31 Mart 2019’da yerel seçimlerle oluşturacağımız büyük haber ağlarıyla, bunu taçlandıracağız. İlkini 2014’te yapmıştık, bir haber merkeziydi. Bütün seçimlerde haber merkezleri oluşturduk. Acil Seçim Platformu’na da katıldık. Diğer platformlarla işbirliği de yaptık. Yurttaş haberciliğin dinamizmini arttırmak ve aksayan yönlerini aşmak istiyoruz.”

Antalya Sokakları Özel
Fotoğraf:
Dokuz8

Benzer Yazılar