EĞİTİM SOKAK

Eğitim Sen: MEB öğrenci, veli ve öğretmenleri tehlikeye atıyor

Antalya Sokakları – Eğitim Sen Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamada LGS ve YKS için gerekli önlemlerin alınmadığı öğrenci, veli ve öğretmenlerin tehlikeye atıldığını belirtti.

Eğitim Sen Antalya Şubesi’nin yaptğı açıklamada “Bilindiği gibi aylardır sendikamız Eğitim Sen ve kamuoyundan gelen uyarıları dikkate almamakta ısrar eden Milli Eğitim Bakanlığı, LGS’nin 20 Haziran da, YKS nin ise 27-28 Haziran tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı. MEB, öğrencilerden, velilerden ve eğitim emekçilerinden gelen taleplere kulak vermek yerine, sınavların her türlü tedbir alınarak güvenli bir ortamda gerçekleştirileceğini savunmuştu.” denildi.

ÖĞRENCİ, VELİ VE ÖĞRETMENLER TEHLİKEDE

Milli Eğitim Bakanlığı’nın uyarıları dikkate almadığını dile getiren Eğitim Sen “LGS’nin gerçekleştirileceği okul binaları incelendiğinde, sınavın 20 kişilik sınıflarda gerçekleştirileceği ve sınav salonlarında sınava girecek öğrencilerimizin arasında ancak 60-70 cm mesafenin olacağı görülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ve Dünya Sağlık Örgütü’nün aylardır 1,5 metre fiziksel mesafe uyarıları ve geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin KOCA’nın “tehlikeli mesafeler” olarak nitelendirerek “149 cm, 148 cm, 147cm…, …,mesafe azaldıkça tehlike artar” şeklindeki açıklamasına rağmen bu hafta sonu sınava girecek öğrencilerimizi bu mesafeyi gözetmeden sınav yapacak olan MEB binlerce öğrencimizin, onların velilerinin, sınavda görev alacak öğretmenlerimizin ve ailelerinin sağlığını tehlikeye atmaktadır.” şeklinde belitti.

SORUMLULUK MEB’İNDİR!

Yetkilileri görevlerini yerine getirmeye çağıran Eğitim Sen “Dünya Sağlık Örgütü’nün, Türk Tabipleri Birliği’nin uyarıları ve çağrılarına uygun hareket edilmelidir! Bu hafta sonu yapılacak olan LGS’nin sağlıklı bir ortamda gerçekleştirilmesi için gereken önlemler acilen alınmalıdır! Öğrencilerimizin arasındaki fiziksel mesafenin en az 1,5 metre olması kuralı hayati derecede önemlidir, buna uygun önlemler vakit kaybetmeksizin alınmalıdır! Bilinmelidir ki bu süreçte bir öğrencimizin, velimizin ve öğretmenimizin dahi virüs kapmasının bütün sorumluluğu başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere süreci ciddiyetsizlikle yürüten kamu yöneticilerinin omuzlarındadır.” diyerek açıklamasını sonlandırdı

 

Benzer Yazılar