EĞİTİM

Yetenek sınavının kaldırılmasına Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden tepki

Antalya Sokakları – Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavında özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 programdan, yetenek sınavını kaldırması haberi üzerine Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden tepki geldi.

Antalya Üç Kapılar’da bir araya gelen Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri yetenek sınavlarının kaldırılmasının Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin kalitesini düşüreceğine belirtti.. Protestoya katılan bir öğrenci bu kararın sanatı bitireceğine vurgu yaparak “Genel olarak ülkenin sanatının korumasıyla amacıyla bir araya geldik. Çünkü bu hem sanatsal hem akademik olarak çok yanlış bir karar açıkçası. Direkt sanatçıları bitirmek bile denilebilir. Çünkü güzel sanatlar liselerinin kapanmalarına sebep olur, güzel sanatlar fakültelerinin kalitelerinin düşmesine sebep olur. Yaptıkları açıklamalarda kaldırdıkları 14 bölüm en çok rağbet gören bölümler ve tasarım bölümleri. Bu yüzden bunların kalitesinin düşmesi demek ülkenin kalitesinin düşmesi demek oluyor.” dedi.

MİLLİ EĞİTİM VERMEDİĞİ EĞİTİMİN SINAVINI BİZDEN BEKLEYEMEZ

Öğrencinin yaptığı açıklamanın devamında “Yetenek sınavlarının kaldırılması fakültelerin değerinin düşmesini ifade ediyor. Ülkedeki sanatçıların yavaş yavaş sönmesi demek oluyor. Ne kadar internette sesimiz duyurmaya çalıştığımızda bizi desteklemeyen insanlar da olsa bu gerçekten ciddi bir durum. Talep ettiğimiz şey bu karardan dönülmesi. Ne kadar dikkate alınırız bilmiyoruz ama elimizden geleni yapmak zorundayız. Hem kendi geleceğimiz hem de ülkenin geleceği açısından. Çünkü burada bizim 4 sene boyunca  aldığımız eğitim boşa düşüyor. 8 ayda bizim AYT’ye hazırlanma, daha adını bile bilmediğimiz konulara çalışma şansımız yok. Zaten Milli Eğitim bize bu eğitimi vermeden bizden bunu bekleyemez.”

 

 

Benzer Yazılar