EMEK

Sağlıksız işçi servisine tepki gösterdiği için şiddete uğrayan işçi gözünü kaybetti

Antalya – Antalya Serik’te geçimini nar toplayıcılığı ile sağlayan 60 yaşındaki tarım işçisi Altın Erdoğan, 15 kişilik servise 30 kişinin maskesiz bindirilmesine tepki gösterdi. İşverenin azmettirmesiyle diğer işçiler tarafından dövülen Erdoğan, sol gözünü kaybetti.

Antalya Serik’te geçimini nar toplayıcılığı ile sağlayan tarım işçisi Altın Erdoğan yanında çalıştığı S.A. ve diğer çalışanlar tarafından darp edildi. Sağ gözü görmeyen kadın, maruz kaldığı şiddetin ardından sol gözünü de kaybetti.

Haberimizvar.net’te yer alan habere göre daha önce 26-27 Ekim tarihlerinde işçi çavuşu M. ile beraber tarlaya çalışmaya giden Erdoğan 28 Ekim günü S.A. tarafından çalışmak üzere işçi servisiyle alındı. Tarım işçilerinin “çavuş” dedikleri S.A işçi servisi ile 28 Ekim günü Erdoğan’ı almaya geldi fakat araç 15 kişilik olmasına rağmen araçta 30 tarım işçisi bulunduğu görüldü. Mesai bitiminde yine aynı araçta 30 kişinin olmasından dolayı Erdoğan, işçilerin maskesiz olmasına dikkat çekerek maske kullanılması uyarısında bulundu. Uyarısı dikkate alınmayınca araçta 30 kişinin balık istifi ve maskesiz yolculuk yapmasını cep telefonuyla kameraya çekmek isteyince kendisine engel olundu. Erdoğan araçtan indiğinde S.A’nın azmettirmesiyle araçtaki işçiler tarafından dövüldü. Yaşadıkları karşısında şoka giren 60 yaşındaki kadın işçi kalabalığın içinden çıkmaya çalışsa da işçiler peşinden gitmeye devam etti.

“ŞİKAYETÇİ OLURSAN ÇOCUĞUNU YAŞATMAYIZ”

Yaşanan kargaşanın içinde S.A’nın eşi H.A. sağ gözü görmeyen Erdoğan’a ”Öteki gözünü ben kör edeyim de gör” diyerek yumruk atarak Erdoğan’ın sol gözünün kanlar içinde kalmasına sebep oldu. Kendisine yapılan saldırı sonucunda sol gözünü de kaybetti. Erdoğan, “Biz mafyayız sen bizim kim olduğumuzu bilmiyorsun. Şikayetçi olursan çocuğunu kaçırırız, onları yaşatmayız” denilerek tehdit edildiğini söyledi.

GÖRME YETİSİNİ KAYBETTİ

Sol gözü yaralı kadın evine gitmek istese de “M. gelene kadar evine gidemezsin” diyerek izin vermediler. Ardından olay yerine gelen M. yaralı halde olan Erdoğan’ı Kepez Devlet Hastanesi’ne kadar ulaştırıp ortadan kayboldu. Kepez Devlet Hastanesi’nde ilk müdahale yapıldıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne sevk edilen kadın işçi kendisine yapılan tehditlerden dolayı gözüne nar düştüğünü söyledi. Ancak hastaneye kız kardeşinin gelmesiyle biraz sakinleşen Erdoğan olan biteni kardeşine anlattı ve ardından polise de aynı ifadeyi verdi. Olayın ardından 29 Ekim günü ameliyata alınan Erdoğan’a sol gözünde yüzde 97 oranında görme kaybı olduğu ve işlevini yitirdiği söylendi. 3 Aralık’ta ikinci ameliyatı da olan Erdoğan’ın gözünün artık göremeyeceğini ancak doktorların gözü yerinde tutmak için çabaladığını öğrenildi.

“CEZALARINI ÇEKMELERİNİ İSTİYORUM”

“Hiçbir şey benim gözümü geri getirmeyecek” diyen Erdoğan, şöyle konuştu: “30 kişinin maskesiz bir şekilde minibüste yolculuk yapmasının doğru olmadığını söylediğim ve bunun fotoğrafını çektiğim için iki katım bir kadın boğazıma yapıştı. Beni tekmeledi. Minibüsten inince de etrafımı sarıp yüzüme kafama nereye denk gelirse vurdular. Gözüm kanadığı için hiçbir şey göremiyordum. Tir tir titreyerek hastaneye gittik. Şimdi de gözümü kaybettim. Beni bu hale sokanların cezasını çekmesini istiyorum. Hiçbir şey benim gözümü geri getirmeyecek”

“AYNI ANDA BİRDEN ÇOK SUÇ İŞLENMİŞ”

Erdoğan’ın avukatı Bilge Yılmaz ise ilgililer hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunulduğunu söyledi. Söz konusu olayda aynı anda birden çok suçun işlendiğini belirten Yılmaz, adeta bir çete tarafından müvekkilinin mağdur edildiğini, aynı zamanda müvekkilinin sigortasız çalıştırıldığını, olayın sosyal güvenlik hukuku ve iş kazası boyutunun da olduğunu belirterek gerekli davaları açacaklarını söyledi.

Benzer Yazılar