KENT SOKAK YAŞAM

‘Ulaşım birkaç aydır çileye dönüştü’

Antalya- Değişen kart sistemini eleştiren Emekli-SEN Antalya Şube Başkanı Belkıs Özgen, “Birkaç haftadır bu alanlarda toplanıp soğukta, yağmurda bekleyip kartlarımızı almadan evlerimizin yolunu tutuyoruz. Hastalıklarımız çoğaldı ama yetkililer sağır sultan oldular, çözüm üretmediler” dedi

Antalya’da uzun süredir devam eden ulaşım kartı sorunu içinDİSK/Emekli-SEN, Çallı Kart Merkezi önünde eylem yaptı. Antalya ulaşımının birkaç aydır çileye dönüştüğünü belirten Özgen, “Kartlar değişecek diye otobüslerden kart okuma sistemini söktüler. Yolculardan tam ücret aldılar ve halk ile şoförler karşı karşıya getirildi. Kartımda param var diyen yolcuların, otobüs ve minibüslerden indirildiğine tanık olduk. Sayın halkımız, değiştirilmek istenen kartlar için başvuruyu yapıyorsunuz, almaya çağırıldığınızda kartınızı alamıyorsunuz” dedi. Özgen, “Kart dağıtım bürolarında emekliler, 65 yaş üstü yaşlılar ‘bugün git, yarın gel’ oyunuyla perişan edildiler. Belediye yetkilileri o bürolara uğramazlar mı? Soğuk ve yağışlı havalarda tıkış tıkış bir salonda ya da açık havada sabah 7’den akşam 19’a kadar yaşlıları bekletmek ayıbını kim üstlenecek. Belediye yetkilileri çözüm bulmaktan bu kadar mı acizler? Öncelikle para alacakları emeklilerin kartları, daha sonra ki aylarda da ücretsizlerin kartları dağıtılmalıydı. Yaşlılara, emeklilere çile çektirmekten mutlu olan sadistlerle mi karşı karşıyayız?” diye konuştu.

“ACİLEN ÇÖZÜM BULUNMALI”
Bu ayıbı temizlemek kimin sorumluluğunda ise acilen çözüm bulunmalı diyen Özgen, “Kartını alabilenler içindeki parayı alamıyor. Bir ibraname imzalatılarak vatandaşı mağdur ediyorlar. Bu bir vurgundur. Bizden önceki şirket o paraları vermiyor deniliyor. Biz emekliler ve yaşlılar kimin kiminle belediyecilik savaşı yaptığını bilmeyiz. Bu ayıp kiminse temizlesin. Toplumlar layık oldukları biçimde yönetilirmiş. En çok oyu emeklilerden ve yaşlılardan alan bu belediye yetkilileri, onlarla adeta dalga geçmektedir” diye konuştu. Özgen, “Soğukta, ayakta, dar mekânlarda yığınlar halinde bekleterek vefa borcunu böyle ödemektedir. Elbet emeklilerde bir gün yeni seçim günlerine ulaşacak ve bu günleri anımsayacaklardır. EMEKLİ-SEN olarak emeklilere ve yaşlılara çektirilen bu cefaya dur denmesi için yetkilileri acilen çözüm bulmaya çağırıyoruz” dedi.

Kaynak: Antalya Gazetesi

Benzer Yazılar