SOKAK

Fahiş sulama parasına eşekli protesto

Antalya’nın Serik İlçesi’ne bağlı Gebiz Beldesi’nde köylüler, sulama suyu fiyatlarının yüksek olduğu ve kullanmadıkları suyun parasının alındığı gerekçesiyle, eşekli protesto açıklaması yaptı.

Gebiz beldesinde çiftçilik yapan bir grup köylü, Aksu Sulama Birliği’nin tarım arazilerini sulama bedeline yüksek fiyat uyguladığını iddia ederek eylem yaptı. Çiftçilikle geçimini sağlayan köylüler sulama birliğinin uyguladığı fiyat politikasının keyfi olduğunu ve bu nedenle çiftçinin tarım yapamaz hale geldiğini söyledi.

Çiftçiler adına açıklama yapan Gebiz Yunuslar Mahallesi Muhtarı Fikri Şimşek, köylülerin derdini anlatacak kimse kalmadığını, Aksu Sulama Birliği’nin sulama karşılığı aldığı hizmet bedelinin köylülerin belini büktüğünü ifade etti.

EŞEĞİMLE SU TAŞIYACAĞIM

Fiyatların fahiş olduğunu ve kullanmadıkları suyun parasını ödediklerini söyleyen Muhtar Fikri Şimşek, şöyle konuştu: “2012 yılında dönüm başı sulama bedeli 4 TL iken bugün 35 TL oldu. Bu fiyat artışı belimizi büktü. Bu araziler boş kaldı tarım yapamıyoruz. İddia ediyorum, 7 bin dönüm arazi bu nedenle atıl vaziyette. Bu sorunumuza çözüm bulunmazsa bu eşekle su taşıyarak arazileri sulayacağım .”

Köy meydanında toplanan çiftçiler, “Sulama birlikleri hem hizmet getirmiyor hem de bizden para alıyor. Ayrıca kendi açtığımız kuyulardan su parası alıyor” dedi. Yunuslar Mahalle Muhtarı Fikri Şimşek, eşekle düzenlenen basın açıklamasında, köylülerin sulama birliğine tepkisini aktardı. Sulama ücretlerinin çok yüksek olduğunu, tarımla uğraşanların belini büktüğünü belirten Şimşek, sulama suyunun düzensiz verilmesi yüzünden kendi imkanlarıyla sulama yaptıklarını, böylece maliyete bir de elektrik parası yüklendiğini savundu.

Sulama birlik başkanlarının bu fiyatın Bakanlar Kurulu’nca belirlendiğine ilişkin basın açıklaması yaptığını kaydeden Şimşek, bu konuda sulama ücret tarifesiyle ilgili gelişme ve tartışmaları aktararak, “Ödeme gücümüz yok, çiftçimizin sahibi yok. Oya geldi mi sahibi çok. Sulama ücretlerinin DSİ Bölge Müdürü mü, sulama birlikleri mi düşürecek, kim düşürürse düşürsün, fiyatların bir an evvel düşürülmesini istiyoruz” dedi.
(22.09.2013)

Benzer Yazılar