GENÇLİK

Antalya gençliğinden yasaklara karşı mücadele çağrısı

Antalya Sokakları- Antalya Gençlik Dayanışması, Antalya İl Emniyet Müdürlüğü’nün Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine desteğin büyümesi olasılığına karşı demokratik eylemlerin yasaklamasına tepki göstererek mücadele çağrısı yaptı.

Antalya Gençlik Dayanışması adına açıklamayı okuyan Nehir Aydoğdu, ”Boğaziçi üniversitesi öğrencileri  30 gündür kayyum rektöre karşı üniversitelerini savunuyor. Homofobik, transfobik, intihalci, sırtını gerici-faşist iktidara dayayan, üniversitenin hiç bir bileşeni tarafından kabul görmeyen, üniversitenin geleneğine aykırı olan Melih Bulu derhal istifa etmelidir.” ifade etti

POLİS ŞİDDETİ HER GÜN YÜZÜ AŞKIN GÖZALTI İLE DEVAM EDİYOR

Polislerin gözaltına alınan öğrencilerin çıplak arama, sözlü taciz ve cinsel/fiziksel taciz gibi işkencelere maruz bıraktığını dile getiren Nehir Aydoğdu, ”Demokratik hakları olan eylemlere katıldıkları için üniversite öğrencilerin  erken saatlerde evlerine kapıları kırılarak yapılan baskınlar ile  medya üzerinden kriminalize çabalarıyla ilerliyor. Barışçıl eylemler  içerisinde olan üniversiteliler, Süleyman Soylu’nun nefret söylemi ve hedef gösterilmesi ile tutuklandılar. Bu saldırı hem ifade özgürlüğüne hem laikliğe hem de üniversitenin mücadelesine bir saldırıdır.” dedi.

”BOĞAZİÇİ MESELESİ MEMLEKET MESELESİDİR”

Ülkenin dört bir yanında alanlarda olduklarını ve olacaklarını söyleyen Nehir Aydoğdu, ”Boğaziçindeki dostlarımızın taleplerine destek için, üniversitelilere uygulana şiddetin son bulması için, gözaltı ve tutuklamaların derhal serbest bırakılması için , gözaltında kaybetme ve işkence gibi suçlara karşı dayanışmak için çıktığımız bu sokaklarda bizler de geleceğimiz için insanca yaşamak için mücadeleyi büyüteceğiz. İşte bu kararlılık ve haklılık Antalya Valiliğini harekete geçirdi ve hiç bir gerekçe sunmadan  bahane uydurmaya gerek dahi görmeden Antalya içerisinde yapılacak tüm yürüyüşler ,oturma eylemleri, stand-çadır kurma, imza kampanyası, çelenk koyma, afiş ve sticker yapıştırma gibi tüm demokratik haklar yasaklandı. Bu yasaklar ile göz önüne serilen tek  şey demokrasi adına kalan ne varsa yok edilmesidir. AKP iktidarı yaşımızın yetmediği 12 eylül askeri faşist cuntasının koşullarını bize yaşatmaya çalışırken kendisi bir çok ilde kongrelerine devam ediyor. Bizler AKP’in tüm bu baskı ve şiddetlerine karşı gençlik olarak bir aradayız ve tüm gençliği faşizme karşı mücadeleyi büyütmek için direnmeye çağırıyoruz. 

Benzer Yazılar