SOKAK

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nden Valilik yasağına karşı mücadele çağrısı

Antalya Sokakları- Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri, Antalya Valiliği’nin Boğaziçi’ne destek protestolarını engellemek amacı ile getirdiği ve  anayasal hakları askıya alan 15 günlük yasaklara karşı mücadeleye çağırdı.

Emek ve Demokrasi Güçleri adına açıklamayı okuyan BES Antalya Şube başkanı Devrim Mol tarafından yapılan açıklamada ”Ülkemiz AKP faşizmi tarafından bir baskı ve şiddet dalgasına sokulduğu bu günlerde Antalya’da bundan nasibini almıştır. İlginç bir şekilde hiçbir kentte alınmayan bir yasaklama kararı nedendir bilinmez Antalya’da alınmıştır.2 Şubat günü Emek ve Demokrasi güçlerinin çağrısı ile Attalos heykeli önünde yapılan kitlesel basın açıklamasının ardından, valilik sitesinden ilan edilen bir kararla kentimizde15 gün süre ile her türlü demokratik hak ve özgürlük askıya alınmıştır.Antalya Valiliği’nin demokratik hakları engellemeye yönelik yasaklarını daha önce de görmüştük. Ancak bu sefer alınan yasaklama kararları çığırından çıkmış bir anti-demokratik baskı içeriği taşımaktadır. Öyle ki, pandemi bahane edilerek, basın açıklaması, toplantı, yürüyüş, protesto eylemi, broşür, afiş, pankart, sticker gibi materyallerin dağıtılması, asılması ve yapıştırılması dahi yasaklanmıştır.”denildi.

”BASKILAR, YASAKLAR, GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR BİZİ YILDIRAMAZ”

Tutuklanan dört öğrencinin derhal serbest bırakılmasını dile getiren Devrim Mol, ”Kayyum rektör Melih Bulu istifa etmelidir. Üniversite öğrencileri ve bileşenlerine üniversitelerini belirleme hakkı dışında dışarıdan hiçbir müdahaleyi kabul etmiyoruz. Antalya’da 12 Eylül darbesi günlerini hatırlatan yasaklarla yaşamak istemiyoruz. Bu yasakların derhal kaldırılmasını istiyoruz. Kentimizde demokratik hak ve özgürlükleri askıya alan kamu görevlileri hakkında gereken yasal ve meşru haklarımızı kullanacağımızı da buradan beyan ederiz.Antalya’da yasaların bize tanıdığı demokratik hak ve özgürlüklerimizi kullanmaya devam edeceğimizi, hiçbir keyfi kararı kabul etmeyeceğimizi tüm kamuoyuna duyururuz.” diyerek açıklamayı sonlandırdı.

Benzer Yazılar