ÜNİVERSİTE

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri Antalya’da sokakta: Kabul etmiyoruz!

Antalya Sokakları – Antalya’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bugün Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi’ne yapılan rektör atamasına Antalya’dan tepki göstererek “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

Antalya’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri bugün Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler adına yapılan açıklamada “2016 yılında yapıldığı gibi, yine bir gece yarısı tepeden inme bir şekilde üniversitemize yapılan yeni bir “rektör” atamasıyla karşı karşıyayız. Üniversitemizde yerini yıllardır koruyan demokrasi anlayışı ile 2016 yılına kadar seçimler neticesinde belirlenen rektörlerimizin yerine; 2016’dan sonra anti-demokratik bir şekilde tek elden kayyumlar atanmaya başlanmıştır. Üstelik, Boğaziçi Üniversitesine 1980’lerin askeri rejim döneminden beri ilk defa okul dışından bir rektör ataması yapılmıştır. Bu durum 2016’dan bu yana sürmekte olan ve rektör seçimlerini ortadan kaldıran anti-demokratik uygulamaların bir devamıdır.” denildi.

REKTÖR ATAMASI POLİTİKTİR

Açıklamanın devamında “Üniversiteler bir ülkenin bilim ve fikir üreten, özgür düşünceyi besleyen en değerli kurumlarıdır ve bu kurumların sürdürülebilmesi ancak akademinin özerkliği ile mümkündür. Akademi, ideolojiler ve siyaset üstü bir oluşumdur; ancak üniversite mensuplarının iradesinin hiçe sayılarak üniversitemize bir rektör atanması politiktir.” denildi.

ANTİ-DEMOKRATİK UYGULAMALAR ÜNİVERSİTEMİZE ZARAR VERİYOR

Yapılan atamanın anti-demokratik uygulama olduğu belirtilen açıklama “Biz Boğaziçili öğrenciler olarak, üniversitemizin ilkelerine ve kültürüne binaen, üniversitemizin özerkliğinin; kişiliğine ve geçmişine bakılmaksızın tepeden atanan herhangi bir akademisyen ile değil, üniversite mensuplarının yaptığı demokratik yollarla belirlenen bir rektör seçimiyle sağlanacağını savunuyoruz. Bu şartlar sağlanmadığında, ortaya çıkan anti-demokratik uygulamaların üniversitemize zararlar verdiğini üzülerek görmekteyiz. ” şeklinde belirtildi

“KAYYUM REKTÖR İSTEMİYORUZ”

Tüm kayyum rektörlerin istifasını talep eden öğrenciler, rektörlerin demokratik yöntemlerle seçilmesi gerektiğini belirtti. Tüm üniversitelereki öğrencileri ve mezunları destek olmaya çağırarak “Üniversitemizin karar alma mekanizmalarındaki özerkliğine, demokratik ilkelerine, düşünce özgürlüğüne ve seçim yapma iradesine yapılan müdahaleleri kabul etmiyoruz. Kayyum rektör istemiyoruz ve duruşumuzdan vazgeçmiyoruz.” denildi

 

Benzer Yazılar