EĞİTİM

Eğitim Sen: Kayyım rektör istemiyoruz

Antalya Sokakları – Eğitim Sen Antalya Şubesi, AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak ataması üzerine gerçekleştirdiği  basın açıklamasında “Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyımları üniversitelerimizde istemiyoruz.” denildi.

Eğitim Sen Antalya Şubesi, AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak ataması üzerine basın açıklaması gerçekleştirdi. Eğitim Sen Antalya Şube başkanı Nurettin Sönmez tarafından okunan açıklamada “Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’ye sadakati ile bilinen eski bir AKP milletvekili aday adayını rektör olarak atadı. Söz konusu atamayı kayyım olarak niteleyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik tepkisine polisin sert müdahalesi gecikmedi. Atanan rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatı ise kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla(!) kampüs kapılarına kelepçe vurmak oldu.” dedi.

ÇOK SAYIDA ÖRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Atamayı protesto eden üniversite öğrencilerinin gözaltına alınmasına değinen Nurettin Sönmez “Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyım atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversitelerdeki demokratik, muhalif, eleştirel düşünceye karşı tavrını dün tüm açıklığıyla gözler önüne sermiştir. Bugün de erken saatlerde çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştır.” diye belirtti.

Nurettin Sönmez açıklamasında “Eğitim Sen olarak, rejimin ve rejime sadakatle itaat eden rektörlerin üniversitelere biçtiği kaftanı hep birlikte demokratik mücadele ile yırtabileceğimizi biliyoruz. Akademisyeni, öğrencisi, idari ve teknik personeli ve taşeron işçisiyle üniversite bileşenlerinin demokratik talepler etrafında yan yana gelmesinin umudu nasıl çoğalttığını görüyoruz. Umudumuz arttıkça, korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını yitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz.” dedi.

KAYYIMLARI ÜNİVERSİTELERİMİZDE İSTEMİYORUZ

Nurettin Sönmez açıklamayı “Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyımları üniversitelerimizde istemiyoruz.” diyerek sonlandırdı.

Benzer Yazılar