KADIN

Antalya’da kadınlar soruyor: Gülistan Doku Nerede?

Antalya Sokakları – Antalya Kadın Platformu tam bir yıl önce kaybolan ve bulunamayan Gülistan Doku için basın açıklaması gerçekleştirdi.

Attalos Meydanı’nda bir araya gelen Antalya Kadın Platformu, “Gülistan Doku Nerede” yazılı pankart açtı. Kadın Platformu adına açıklamayı okuyan Nilcan Balıkçı  “Gülistan tam bir yıl önce bugün kayboldu. Yüzlerce kadının katledildiği, kadınların şüpheli bir şekilde bir yerden düştüğü, adına intihar denildiği, çocukların istismara uğradığı ve tüm bunlar  olurken medyanın sustuğu, hukukun erkekçe işlediği, kolluk güçlerinin failleri koruduğu koskaca bir yıl geçti Gülistan’ı son kez görmemizin üzerinden.” şeklinde konuştu.

DELİL KARARTILIYOR, SAHTE DELİL ÜRETİLİYOR

Delillerin karartıldığını belirten Nilcan Balıkçı “Bizler biliyoruz ki Gülistan kendi kendine kaybolmadı. Bir gün önce onu kaçırmaya çalışan Zaynal Abakarov ve bu kaçırma olayın üstünü kapatmaya çalışanlar  hala yargılanmadılar. Gülistan kayıpken devlet ne yaptı? İntihar dedi. Göstermelik bir şekilde aramaya yaptı. Etkin soruşturma isteyen kadınlar ise sokakta, kent meydanında, üniversitelerde ve yurtlarda Gülistan Doku nerede diye sorduğunda   ise işkence ve gözaltılar ile yıldırılmaya çalışıldı. Devlet Gülistan’ın kaybedilişinin üstünü kapatmaya çalışıyor. Delil karartıyor, sahte delil üretiyor ve gerçeği soran ya da söyleyenleri ise baskı altına almaya susturmaya ve yıldırmaya çalışıyor.” dedi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ ETKİN UYGULANMIYOR

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmadığına vurgu yapan Nilcan Balıkçı Eğer İstanbul sözleşmesi etkin uygulansaydı Gülistan Doku’nun nerede olduğunu öğrenmiş olurduk. Sözleşme etkin uygulansaydı Gülistan bugün aramızda olurdu. Tahammülümüz yok artık yeter! Her sabah kadın cinayetlerini ile gözümüzü açmak, gece uyumadan önce bugün kaç kadın ölmüş diye sorgulamak istemiyoruz. Bu ülkede kadınlara yönelik bir cins kırımı var. Bu cinayetlerin sorumluları  mecliste sözleşme karşıtı bildiri dağıtanlar ve buna göz yumanlardır. Kadınların öldürülmesine seyirci kalan iktidar İstanbul sözleşmesini tartışamaya açma  cüretti gösteriyor hala.  Diyanet işleri kadınların bedenleri ve yaşamları üzerine söz söyleyebiliyor  hala.” diye belirtti.

2021 KADIN MÜCADELESİ YILI OLACAK

Açıklama “2021 kadın mücadelesinin yılı olacak. Katledilen, intihara sürüklenen, kirpiği yere düşen her bir kızkardeşimize söz veriyoruz ; gerçek adalet sağlanan kadar mücadeleden dönmek yok.” şeklinde sonlandırıldı.

Benzer Yazılar