KADIN MANŞET ÖZEL HABER Röportaj SOKAK

Pazar tezgahından yükselen barış sesi: Keriman Abla’nın dövizleri

Antalya Sokakları ekibi olarak, tezgahına koyduğu dövizlerle gündem olan Keriman Kızıl ile Çakırlar Pazarı’nda görüştük. Savaşa, ülkenin durumuna ve kara bahtına atıfta bulundum dediği ‘kara limon’ u ile ayakkabı kutusuna yazdığı dövizleri hakkında konuştuk.

Antalya Sokakları Özel – Geçen Çarşamba (30 Mart 2016) Şirinyalı semt pazarında pazarcı bir kadının tezgahındaki ‘Savaşa Hayır’ ‘Başkanlık sistemine hayır’ yazılı dövizler sosyal medyada yankı bulmuş, baskı ve şiddetin gölgesinde geçen bu günlerde hepimize umut olmuştu. Antalya Sokakları ekibi olarak, Keriman Kızıl ile Çakırlar Pazarı’nda görüştük. Savaşa, ülkenin durumuna ve kara bahtına atıfta bulundum dediği ‘kara limon’ u ile ayakkabı kutusuna yazdığı dövizleri hakkında konuştuk.

“ARTIK BENİM YAŞIM GEÇTİ, ELİMDEN GELEN BÖYLESİ”
Öğretmen Lisesi’ni bitiren Keriman Abla, kendi yetiştirdiği ürünleri pazarda satarak geçimini sağlıyor. Çakırlar Pazarına açtığı tezgahta, sattığı limona, sarımsağa, yumurtaya, yazdığı dövizler de eşlik ediyor. Ülkenin Kara bahtına atıfta bulunuyorum diyerek ‘Kara Limon’ yazdığını, özgür yumurta yarattığını söyleyen Keriman Abla, “artık tabela ustası oldum” diyerek gülümsüyor ve ekliyor. “Artık benim yaşım geçti, elimden gelen böylesi, işe yarayacağına inanıyorum ama”.

DÖVİZLERİ GÖREN TEZGAHA GELİYOR
Biz konuşmaya devam ederken, Keriman Abla’nın tezgahının önüne gelen müşterilerin yüzünde bir tebessüm beliriyor. Tezgaha yaklaşan genç adam önce baklanın fiyatını soruyor, ardından, “Şu yazılardan 8-10 tezgahta daha olsa bu ülke böyle olmaz, korku imparatorluğu kurmaya çalışıyorlar” diyerek, sohbetimize dahil oluyor. Keriman Abla, “Ben bu işe başlarken millet uyansın diye başladım. Küçücük yazımla ‘başkanlığa hayır’ yazmıştım ilk başta, dikkat çekince büyüteyim dedim. Savaşa hayır tabelasını yazacağım zaman bir müşterim geldi, o yazmak istedi. Sonra yavaş yavaş üstüne ekledikçe ekledim. İşe yarıyor, işe yarayacağıdan eminim ben” diyor.IMG_0536

HEM SATIŞ HEM PROTESTO
Müşterilerin nasıl tepki verdiğini sorduğumuzda, dövizleri görüp özellikle kendisinden alışveriş yapıldığını bazen de burun kıvırıp gidenlerin de olduğunu söylüyor. “Hem satışımı yapıyorum, evimi geçindiriyorum hem de protestomu yapıyorum.Tabii ki ben protesto edebilirim benim böyle bir hakkım var anayasada” diyor.

 

“TÜRK VE KÜRT ESNAFLAR BİRLİKTE ÇOK GÜZEL GEÇİNİYORUZ”
Yazdığı dövizler hakkında konuştuğumuzda ise, ‘Savaşa Hayır’ yazdığını savaş istemediğini belirtiyor. Yaşanan savaş ortamına ilişkin ise şöyle konuşuyor: “Şavaş başlamadan analar ağlamasın dediler bazı kesimler. Sonra da çözüm sürecini bitiren de onlar oldu. Bu anneler neden ağlıyor peki? Ben tek taraflı düşünmüyorum. Her iki taraftan da analar neden ağlıyor? Tek taraflı düşünmememiz lazım anneyiz çünkü biz. Gül gibi geçinmek varken neden savaşalım? Mesela salı pazarında biz Türk ve Kürt esnaflar çok güzel geçiniyoruz. Ben de bu inançla bir şeyleri değiştirebilmek için yola çıktım”.

IMG_0537
Başkanlık sistemine dair ise, “Bu anayasayı değiştirmezlerse başkanlık sistemi gelemez zaten. Anayasa değişmemeli olduğu gibi kalmalı. İyi veya kötü uygulansın, uygulanmıyor ki anayasa” diyor.

KARA LİMON, ÖZGÜR YUMURTA
Türkiye’nin bahtı çok kara diyen Keriman Abla, sattığı limonların yanına yazdığı dövizle buna atıfta bulunduğunu şöyle anlatıyor: “Kara limon yazmıştım önceden, ülke olarak bahtımız çok kara, hem limona atıfta bulunuyorum hem de Türkiye’nin bahtına. Özgür yumurta yarattım bir de. Tabela uzmanı oldum ben. Fikirlerimi böyle gösteriyorum, karikatürize edemiyorum öyle bir zamanım olmuyor ama böyle milletin dikkatini çekiyorum, uyuyanları uyandırayım diyorum”.antalya-pazar

“ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYALIM”
Son olarak, yaptığının herkese umut olmasını dilediğini söyleyerek dayanışma çağrısında bulunan Keriman Abla: “N’olur biraz çaba göstersek, bir şeyler yapsak? Herkes yapabilir. Ama kimse elini taşın altına koymuyor. Elimizi taşın altına koyalım lütfen. Ben Türkiye’nin insanlarından bunu istiyorum. Özellikle korkanlardan, pısanlardan olmayalım. Yürüyelim arkadaşlar” diyerek bizlerle vedalaşıyor.

Haber: Yasemin Aydemir- Pelin İktüeren

Benzer Yazılar