SOKAK

Gezi Davasının ikinci yılında üçüncü hakim

Antalya Sokakları- Antalya’da Gezi sürecinden beri iki yıldır devam eden 185 kişinin yargılandığı davada en son Haziran ayında değişen hakim, tekrar değişti.

Gezi sürecinden beri devam eden Antalya’da 185 kişinin yargılandığı davada en son haziran ayında değişen, hakim yine değişti. Antalya’da 31 Mayıs- 3 Haziran 2013 tarihleri arasında Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Çallı Kavşağı’ndaki protesto gösterilerine katılanlardan 185 kişinin yargılandığı davanın 37’nci duruşma yapıldı. 13. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın duruşması sanık sayısının fazla olması nedeniyle Adilye Konferans Salonunda yapıldı. Duruşmaya 185 kişiden sadece Ezgi Yeşil katılırken diğer sanıkların avukatları mahkemede hazır bulundu.

GEZİ SÜRECİNDE ÜÇÜNCÜ HAKİM

35’inci duruşmasında hakim değişikliği yaşanan davanın 37. duruşmasında bir kez daha hakim değişikliği yaşandı. Haziran ayında değişen ve 37. duruşma olarak gösterilen davada, önceki hakimin başka bir göreve atanmasından dolayı davaya hakim Faruk Bildirici getirildi. Davanın 22 Ekim’de yapılan 37. celsesine Bildirici’nin yerine hakim Saim Can Çaycoşar başkanlık etti. Toplantı Gösteri ve Yürüyüş Kanunu’na muhalefet ile görevli memura mukavemet suçlarından 185 kişinin yargılandığı davanın yeni hakimi Saim Can Çaycoşar, 25 klasörden oluşan dava dosyasını incelemek için süre istedi. Hakim Çaycoşar, ilk kez başkanlık ettiği duruşmayı Ocak 2016’ya ertelendi.

DURUŞMA SAYISINDA YANLIŞLIK VAR

Bugüne kadar 5 duruşma gerçekleştiğini dile getiren sanık avukatlar, tutanaklarda 37. celse olarak gösterildiğini ifade etti. Davanın 2 yıldır sürdüğüne vurgu yapan sanık avukatlar, “Duruşmalar dışında alınan ifadeler ve dosyaya eklenen her şeye celse numarası verilmiş. Bundan dolayı da 37’nci duruşma gibi gösteriliyor, böyle bir şey yok. 5 duruşma yapılmasına rağmen 3 kez hakim değişti ” dedi.

Kaynak: antalyajans

Benzer Yazılar