KENT MANŞET SOKAK

Halkevleri’nden ulaşım zammı protestosu

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin getirdiği ulaşım zamları Antalyalılar tarafından protesto edildi. Zam öncesi ve zam sonra ulaşım bedelleri yazı tahtası üzerinde anlatıldı.

Antalya Sokakları – Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşıma getirdiği zamlar ve ulaşım sistemi, Antalya Halkevleri’nin düzenlediği Öğrenci Kolektifi, Liseli Genç Umut, CHP il Gençlik Kolları’nın desteklediği eylemle protesto edildi.

IMG_0364ULAŞIM ZAMMINI İŞLEMLE ANLATTILAR
Cumhuriyet Meydanı otobüs durağında gerçekleşen eylemde ulaşım sistemi ile zamlardan önceki ve sonraki fiyatlar yazı tahtası üzerinde anlatıldı. Alana getirilen yazı tahtasına zam öncesi ve zaman sonrası aylık aktarmalı ulaşım bedeli emekli, öğrenci ve tam ücret ödeyen yurttaşlar için ayrı ayrı hesaplanarak açıklandı.

“ULAŞIM SIKINTISI ZAMLARLA SINIRLI DEĞİL”
Anlatımın ardından kitle adına basın açıklamasını okuyan Antalya Halkevleri yöneticisi İnci Ekşi, ulaşım sorununun zamlarla sınırlı olmadığının altını çizerek: “Kent içi toplu taşımada yaşanan sıkıntıların temel sebebi, Antalya ulaşımının ranta dayalı dizayn edilmiş olmasıdır. Durakta bekleme süresinin fazla olması, güzergahların ve ulaşım süresinin uzatılması, duraklara girmeyen ve trafikte birbiriyle yarışan araçlar, 65 yaş üstü ve engelli vatandaşların görmezden gelinerek araçlara alınmaması ve aktarmanın kaldırılması Antalya toplu taşımacılığının her gün yaşadığı sorunlar olup ‘halk için değil rant için ulaşım’ projesinin sonucudur. Belediyeye ait toplu taşıma araçlarında bu sorunların önemli bir kısmına rastlanmamasının sebebi de rant odaklı oluşudur” dedi. Basın açıklamasının ardından “mücadelemiz otobüslerde, duraklarda, sokaklarda devam edecek” denilerek sona erdi.

ya

 

 

 

Benzer Yazılar