POLİTİKA SOKAK

HTKP’den “Yendik, yine yeneriz” paneli

Halkın Türkiye Komünist Partisi(HTKP) “Yendik, yine yeneriz” şiarıyla Gelişim Kültür Sanat Merkezi’nde bir panel gerçekleştirdi. Panele HTKP Genel Başkanı Erkan Baş da katıldı.

Antalya Sokakları – Halkın Türkiye Komünist Partisi(HTKP) Gelişim Kültür Sanat Merkezi’nde  panel gerçekleştirdi. “Yendik, yine yeneriz” şiarıyla yapılan panele HTKP Genel Başkan’ı Erkan Baş da katıldı.
IMG_0378Moderatörlüğünü parti üyesi Nilay Sönmez’in yaptığı panelde açılış konuşmasını HTKP Antalya İl Başkanı Cafer Yelsalı yaptı. Yelsalı konuşmasında son dönemlerde yaşanan bombalı saldırılar, 45 erkek çocuğunun istismar edilmesinin ardından AKP çevresinin vakfa olan desteği gibi gelişmeleri değerlendirerek “içinde bulunduğumuz karanlık günleri mücadelemizle bitireceğiz” dedi.

 


IMG_0383“EĞİTİMDE GERİCİ DAYATMAYA KARŞI MÜCADELE ETTİK, EDECEĞİZ”
Cafer Yelsalı’nın konuşmasının ardından Fikir Kulüpleri Federasyonu(FKF) üyesi Soner Karakuş konuşma yaptı. Üniversitelerdeki gerici dayatmanın çok kez altını çizen Karakuş, “Öğrenci ve akademisyenlere yönelik gözaltı ve tutuklamalar, muhalif topluluklara ve devrimci öğrencilerin etkinliklerine salon vermeyerek ve elektrik keserek engel olma çabaları ve buna benzer birçok şey bizlere üniversitenin net bir şekilde gerici kuşatma altında olduğunu göstermektedir. Bizler bu gerici, kaotik ve faşist ortama karşı mücadele ettik ve edeceğiz” dedi.

IMG_0392“TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ BAŞAT MÜCADELE ALANI OLMALI”
Semra Yelsalı kadın mücadelesi üzerine yaptığı konuşmada, sol mücadele tarihinde kadın mücadelesinin özel bir alan olarak tanımlanmamasından kaynaklı özerk hale geldiğini belirterek  “Asıl sorunun çözülmesi gereken yerin sosyalist çevrelerdi ve HTKP bunu özel bir başlık olarak tanımladı” dedi. Feminizmin sol siyasette örgütlenmesinin önünün kapalı olmadığına değinen Yelsalı “Femina fobiden uzaklaşmalı ve çok yönlü bir mücadele biçimiyle eril zihniyetin karşısında olduğumuz kadar bu zihniyetin etkisindeki kadınlara da bunu anlatmalıyız” dedi.

IMG_0403“NEYLE KAVGA EDİYORUZ?”
HTKP Genel Başkanı Erkan Baş, son dönemlerde yaşanan bombalı saldırıların korku ortamı yarattığının ve bu korku ortamının ancak etkili bir mücadeleyle kırılacağının altını çizerek konuşmasına başladı. “Mücadele etmediğimiz her an düşman yeni mevziler kazanıyor” diyen Erkan Baş “Faşist iktidarlar yalnızca kendi güçleriyle başa gelmezler, kararlı bir mücadele yürütülmemesi onlara iktidara gelecek ve iktidarda kalacak ortamı sağlar.” diyerek konuşmasına devam etti. İktidarın yıkabilmek için iktidarın kavranması gerektiğinin altını çizen Erkan Baş “İktidarın yarattığı mevcut ortamdan bahsetmek yerine nasıl bir mücadele yürütmemiz gerektiğini tartışmalıyız. Nasıl geldi bu iktidar ve nasıl hala mevcut. Bunda bir sorumlulukta bizde. Değiştirebileceğimiz şeyleri görmemiz gerek. İktidarı yıkabilmemiz için iktidarı kavramamız gerekir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Erkan Baş, yeni parti üyelerine rozetlerini taktı. Panel müzik dinletisinin ardından sona erdi.

ya

Benzer Yazılar