MANŞET SOKAK

IŞİD Davasının ilk duruşması görüldü

Antalya’da terör örgütü IŞİD üyesi oldukları ve ABD’nin Adana Başkonsolosluğu’na silahlı ve bombalı eylem düzenleyecekleri iddia edilen 9’u tutuklu 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Antalya – Antalya’da terör örgütü IŞİD üyesi oldukları ve ABD’nin  Adana Başkonsolosluğu’na silahlı ve bombalı eylem düzenleyecekleri iddia edilen 9’u tutuklu 10 sanığın yargılanmasına başlandı.

Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanıklar Albudkader Alaboud, Yunus Karakoç, Selahattin Bolandi, Emrullah Oğuz,  İbrahim Gök, Nurettin Algan,  Emin Can Özdemir, Harun Uyğur ve Ömer Yiğit, tutuksuz sanık Muştak Batan ile avukatları hazır bulundu.

Duruşmada savunması alınan sanık Selahattin Bolanlı,  Antalya Emniyet Müdürlüğü’ndeki ifadesinde yer alan ABD’nin  Adana Başkonsolosluğu’na saldırı düzenleneceğine yönelik yazı ve haberlerin gerçeği yansıtmadığını öne sürdü.

Bolanlı, 5 yıl önce özel güvenlik görevlisi olarak çalıştığını bu nedenle de kendisinin El-Kaide terör örgütü mensubu olma adı altında dinlendiğini şimdi ise IŞİD terör örgütüne üye olma suçlamasıyla teknik ve fiziki takibe alındığını kaydetti.

Mahkeme başkanının, sanığın evinde bulunan terör örgütü IŞİD’e ait olan Arapça yazılı bayrağı sorması üzerine, sanık Bolanlı, “Ben bu bayrağı gördüm ve hocaya göstererek üzerinde ne yazdığını sordum. Hoca da ‘La ilahe illallah’ yazısının yazıldığını söyledi. Ben de  İstanbul’dan bu bayraktan bir tane getirip, evime astım. Evimde bayrağın asılı olduğu doğrudur.” dedi.

Duruşmada tercüman Mehmet Köse eşliğinde ifadesi alınan Suriyeli sanık Abdulkader Alaboud ise  Suriye’de iç savaş çıkmadan önce Esed’in ordusunda askerlik yaptığını, iç savaş sonrasında da Özgür  Suriye Ordusu’na katıldığını belirtti.

Sanıklarının tamamının tutukluluk halinin devamına karar verilen duruşma, eksik belgelerin tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

Kaynak: Ajanslar

Benzer Yazılar