KADIN MANŞET SOKAK

Kadınlar ‘Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm’ panelinde buluştu

Halkevci Kadınlar, Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş’ın ve Halkevleri üyesi Nebiye Merttürk’ün sunuşuyla gerçekleştirdikleri Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm başlıklı etkinlikte bir araya geldi.

Antalya Sokakları – Halkevci Kadınlar, Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş’ın sunuşuyla gerçekleşen Toplumsal Cinsiyet ve Feminizm başlıklı etkinlikte bir araya geldi.

Kadın özgürlük mücadelesi hakkında paylaşım yapılan etkinlikte, erkek egemen sistem ve kadın sömürüsü üzerine konuşuldu. Kadınların emeği, bedeni ve kimliği üzerinden erkek egemen sitemin inşa edildiğini belirten Dilşat Aktaş, “Sınıfsal ezilmişlik ve farklar nasıl ki tanrısal değilse, cinsiyet üzerinden kurulan tahakkümler de insan ürünüdür” dedi.20160416_145126

“ORTAK NOKTAMIZ KADIN OLMAK”
Kadın özgürlük mücadelesi hakkında konuşma yapan Nebiye Merttürk, sınıfı fark etmeksizin kadınların tüm sorunları, kadın oluşlarından kaynaklı yaşadıklarının altını çizerek “Kadın olmaktan kaynaklı birçok sorun yaşıyoruz. Kadın sorunu çok sınıflı bir sorun. Bugün sermayedar da tacize uğrayabilir, katledilebilir, bir işçi kadın da bunları yaşayabilir. Ortak noktamız kadın olmak ve bundan kaynaklı yaşadığımız sorunlar” dedi. “Erkek egemenliğine karşı mücadele ederken elbette ki kadınlarla bir arada olmamız gerekir” diyen Merttük, “Sadece kadın olmaktan kaynaklı sorunlar yaşıyoruz ve bu sorunların muhatabı bizleriz” diyerek kadın mücadelesinin öznesinin yalnızca kadınlar olabileceğini vurguladı.

“BU BİR VAROLUŞ MÜCADELESİ”
Halkevleri Kadın Sekreteri Dilşat Aktaş, kadın özgürlük mücadelesinin erkekleri de özgürleşireceğinin altını çizerek, “Bu aslında kadınların eşitlik mücadelesi. Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz çok önemli. Dolayısıyla bizleri biz yapan şeye sahip çıkmak bizler için bir varoluş mücadelesidir” dedi.

1 Mayıs’a çağrı yapılarak etkinlik sonlandırıldı.IMG_0798

 

 

Benzer Yazılar