KENT SOKAK ÜNİVERSİTE

Öğrenciler soruyor: “Kampüste IŞİD’in cirit atmayacağının garantisini kim verebilir?”

Antalya Sokakları- Cihatçı çetelerle bağlantısı bilinen Mehmet Öztürk isimli şahıs, Akdeniz Üniversitesi’nde gelerek konferans adı altında cihat güzellemesi yaptı, tepki gösteren öğrencilere polis engel olmaya çalıştı. Kampüs içerisinde ilerici hiç bir faaliyete alan açmayan rektörlüğe tepki gösteren öğrenciler, “Kampüste IŞİD’in cirit atmayacağının garantisini kim verebilir?” diyerek hesap sordu.

Milli Kültür Topluluğu isimli bir grubun silahlı görseller kullanarak duyurusunu yaptığı konferans Akdeniz Üniversi’tesinde büyük tepki uyandırdı. “Şeriat için savaşın” çağrısı yapıldığı öğrenilenilen konferans için okula yüzlerce polis gönderildi. Devrimci, demokrat, yurtsever öğrenciler, okula gönderilen polisler ve özel güvenlik elemanları tarafından taciz edildi. Konferansı protesto eden öğrenciler, Olbia Çarşısı’nda yaptıkları basın açıklamasıyla üniversite yönetimini eleştirdi:

Açıklamada: “Mehmet Ali Öztürk kimdir? Herkesi bu ismi araştırmaya çağırıyoruz. Bu kişinin kendi sosyal medya profillerinde Tevhid bayraklı pozlarına bakmanızı öneriyoruz. Bu kişinin Türkiye’ye girmesi bile normal değilken, üniversitemizin içine kadar adım atması durumun vahametini gözler önüne seriyor. Bugün okulumuza giren bu tekfirci, cihatçı, gerici, vahşi ve faşist çetelerin liderlerine ses çıkarmazsak yarın okulumuzda IŞİD’in cirit atmayacağının garantisini kim verebilir? Okulumuzda anayasal hakların kullanımı olan yürüyüşlere bile izin verilmezken bu insanların konferans afişleri Rektör ve Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından imzalı, mühürlü olarak her yere asılmış durumda. Tehlikenin farkına vararak derhal buna dur demeliyiz. Bu durum Türkiye’nin Suriyeleşmesine atılan adımlardan birisidir” denildi.

Milli Kültür Topluluğu’nun üstlendiği görev sayesinde Cihatçıların kampüse gelerek açık açık katliama insan toplandığı ifade edildi. “Bugün okulumuza gelenler cenazesi 59 gün sınırda bekletilmiş Aziz’in katilleridir, Suphi Nejat’ın katilleridir! Özgürlük için savaşanların katilleridir! Alevileri katleden, cihatçı teröristlerdir. Aylan bebeğin kıyıya vurmasının sebepleridir! Saray’daki katilin, AKP’nin dostlarıdır bu katiller. Ankara’nın, Suruç’un, Reyhanlı’nın, Amed katliamlarının birincil derece failleridir” ifadelerine yer verildi.

Fotoğraf: üniversiteli portalı

Benzer Yazılar